Gayrimenkul sahiplerinin yıl içerisinde ödemesi zorunlu olan bazı vergi çeşitleri bulunuyor. Bu vergilerin her biri için bir ödeme takvimi bulunuyor. Peki hangi vergiyi ne zaman ödeyeceksiniz? İşte detaylar…

Gayrimenkul sahiplerinin yıl içerisinde ödemesi gereken birçok vergi çeşidi yer alıyor. Bu vergilerin ise zamanı geçmeden ödenmesi oldukça önemlidir. 2019 yılı için hangi vergi ne zaman ödenecek belli oldu. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hangi verginin ne zaman ödeneceği hakkında yıllık vergi takvimi açıklanıyor. İşte 2019 yılı için vergi takvimi ve detayları…

2019 Vergi Takvimi

Emlak vergisi 1. taksiti Mart, Nisan ve Mayıs aylarında
Emlak vergisi 2. taksiti Kasım ayında

Çevre temizlik vergisi 1. taksiti Mart, Nisan ve Mayıs aylarında
Çevre temizlik vergisi 2. taksiti Kasım ayında

Kira gelir vergisi 1. taksiti Mart ayında
Kira gelir vergisi 2. taksiti Temmuz ayında

Değer artış kazancı vergisi 1. taksiti Mart ayında
Değer artış kazancı vergisi 2. taksiti Temmuz ayında

Miras vergisi 1. taksiti Mayıs ayında
Miras vergisi 2. taksiti Kasım ayında.

Kimler hangi vergiyi öder?

Ülke sınırları içerisinde yer alan bütün gayrimenkuller için emlak vergisi ödemek gerekiyor. Ancak muaf olanlar bu kapsamda yer almıyor. Konut veya işyeri kullanıcıları çevre temizlik vergisi ödemesi gereklidir. Geçtiğimiz yıl içerisinde kira geliri elde eden kişilerin kira gelir vergisi ödemesi gerekiyor. Taşınmazını geçtiğimiz yıl içinde satanlar değer artış kazancı vergisi ödemekle yükümlüdür. Miras kalan mirasçılar miras vergisi ödemesi de gerekiyor.

Vergiler nereye ödenecek?

Emlak vergisi ve çevre temizlik vergi ödemelerini bağlı bulunduğunuz ilçenizde belediyeye ödeyebilirsiniz. Kira gelir vergisi, değer artış kazancı gibi miras vergisi de vergi dairesinde ödenebilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz