Tapu harcı, gayrimenkul alım satım işlemleri gerçekleşirken kişiden alınan tapu hizmet bedelidir. Tapu dairesinde yapılan konut alım satım işlemleri için devlete tapu harcı ödenmesi gerekmektedir. Eğer kişi tarafından tapu harcı ödenmez ise konut alım satım işlemleri de yapılmaz. Tapu harcı hem alıcı hem de satıcı olmak üzere gerçek fiyat üzerinden binde 20 oranında tahsil edilir.

İkamet Edilen Yere Göre Tapu İşlemleri

 

492 sayılı Tapu Harçlar Kanunu’na göre tapu işlemleri tapu harcına tabi tutulmaktadır. Harç işlemlerinin türü ve yapısına göre gerçek değer üzerinden kesinti alınmaktadır. Gayrimenkul alım satım işlemlerinde gayrimenkulün bulunduğu ilçedeki tapu müdürlüğüne gidilerek yapılabilmektedir. Fakat kişi gayrimenkulün bulunduğu şehir dışında farklı bir yerde ikamet ediliyor ise en yakın tapu müdürlüğüne gidilmesi gerekmektedir. Tapu müdürlükleri tüm şehirlerdeki tabu müdürlükleri adına işlem yapma yetkilerine sahiptir. Kişi eğer yurtdışında ikamet ediyor ise Kadastro Genel Müdürlüğü ile Başkonsolosluklar arasında da işlemler gerçekleştirilebilmektedir

2019 Yılında Tapu Harcı Ödemelerinin Yapılacağı Yerler

 

Tapu alım satım işlemleri gerçekleşirken kişilerden alınan tapu harcı işlemlerinin ödemesi vergi dairesine yapılmaktadır. Maliye Bakanlığı tarafından verilen yetki dahilinde ise ilgili kurumlar tarafından da ödeme işlemi gerçekleştirilebilir. Günümüzde tapu müdürlüklerinde e-tahsilat uygulaması mümkün olduğu için bu sistem ile banka şubeleri (farklı şehirlerde olsa bile), ATM’ler ve Görüntülü İşlem Merkezlerinden tapu harçları elektronik ortamda izlenip ödemesi mümkündür.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz