Konut Kredisi İçin Alınan Dosya Masrafı İadesi

Türkiye’de tüketicilerin bankalardan aldığı konut, ihtiyaç ve bireysel krediler için alınan dosya masraflarının 2019 yılında iadesi söz konusudur. Bankalardan alınan kredi tutarının dışında dosya masrafı adı altında tüketicilerden alınan bir miktar bedelin neden alındığı bilmemektedir. Aslında bankaların almış oldukları masraflar dosya masrafı içinde yer almamaktadır. Bu yüzden de tüketiciler ödedikleri dosya masrafının iadesini talep etmektedirler.

Dosya Masrafı İadesi Nasıl Yapılır?

 

Tüketiciler kredi tutarının dışında ödedikleri dosya masraflarının iadesi için, kredi aldıkları bankaya dilekçe ile başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Yapılacak olan dilekçede mutlaka kullanılan kredilerin sözleşmeleri, ödeme planı, ödeme yapıldığına dair belgeler, bankanın yapmış olduğu zorunlu masrafları ayrıntılı bir şekilde hazırlayarak, e posta yolu ile ya da banka adresine posta üzerinden verilmesi istenmektedir.

Banka Dosya Masrafı İadesini Kabul Etmez İse;

 

İşlem sonucunda banka olumsuz olarak tarafınıza cevap verir ise; bankadan alınan kredi kullanımına ilişkin almış olduğunuz dekont ile birlikte tüketici hakem heyetine ya da tüketici mahkemesine başvuruda bulunabilirsiniz. Hangi kuruma başvurulacağı hakkında ise kesilen masrafın miktarına göre belirtilmektedir. 2019 yılında tüketici hakem heyetine başvuruda bulunacak tüketiciler için; Dosya masrafı 5.650,00 TL’ nin altında ise ilçe tüketici hakem heyetine başvuruda bulunulmalıdır. Büyükşehir statüsünde olan veya olmayan tüketicilerde, dosya masrafı 5.650,00 TL ile 8.480,00 TL arasında ise il tüketici hakem heyetlerine başvuruda bulunmalıdır.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz