Bir kişinin vefat etmesinden sonra sahip olduğu gayrimenkulleri mirasçılarına devredilir. Kişinin birinci dereceden mirasçıları altsoyu olmaktadır. Miras bırakanın çocukları aynı eşitlikte mirasçı olmaktadır. Miras bırakan kişinin vefatından önce ölen çocukları varsa, mirasçısı her derecede halefiyet yolu ile altsoyları alır.

Beyannamenin Süresi ve Hesaplanması

 

Kişinin vefatı durumunda miras söz konusu ise mirasçıların 4 ay içinde veraset ve intikal vergisi beyannamesi hazırlaması gerekmektedir. Beyanname düzenledikten sonra hesaplanan bedeli Veraset ve İntikal Vergisi olarak ödenir. Beyanname hesaplaması yapılırken öncelikle istisnalar düşülür ardından kalan tutar üzerinden vergi hesaplanır. 2019 yılı için beyanname 2 taksit ile ödenir. Birinci taksiti 1-31 Mayıs, ikinci taksiti 1-30 Kasım olarak ödenecektir.

2019 Yılı İçin Ödenecek Vergi Ne Kadar?

 

01 Ocak 2019 tarihlinden itibaren geçerli olan Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu Genel Tebliği’ ne göre;

  • Evlatlık olan çocuklar dahil, füruğ ve eşten her birine düşen miras hisselerinde 250.125 TL (fürug bulunmaması durumunda eşe düşen miras hissesinde 500.557 TL),
  • Para ve mal üzerine düzenlenen yarışma ve çekilişler için 14.03.2007 tarihli 5602 sayılı Şans Oyunları Hasılatından Alınan Vergi, Fon ve Payların Düzenlenmesi Kanunu hakkında belirtilen şans oyunlarından kazanılmış olan ikramiyelerde 5.760 TL,
  • İvazsız suretle meydana gelecek olan intikallerde 5.760 TL

Belirtilen şekilde ödenecek vergi dikkate alınacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz