Emlak vergisi ödemeleri 1 Mart günü başladı. Emlak vergisi ödeme hesaplaması ve muafiyet durumları ile cezalar hakkında sizlere bazı bilgileri aktaracağız.

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren Emlak vergisi 2020 yılı için ilk taksit ödemeleri başladı. İlk taksidi ödemeniz için son gün 1 Haziran olarak belirtildi. Emlak vergisi arsa bina ve arazi gibi taşınmazlardan yıllık olarak alınıyor.

Nasıl hesaplanır?

4 yılda bir emlak değerleri yeniden belirleniyor. En son 2017 yılında belirlenen değerlerin 2021 yılına dek geçerli olduğunu belirtelim. Tespit edilen rakamlara yeniden değerleme oranları eklenecektir. Yeniden değerleme oranı ise bu yıl için yüzde 22.58 oranında belirtildi. Bu bakımdan Emlak vergisi değeri yeniden değerleme oranının yarısı olarak yüzde 11.29 olarak arttırılıyor.

Emlak vergisi brüt 200 mt2’yi aşmayan ve tek evi bulunan ev hanımları, emekli ile geçinenler yada hiç geliri olmayan kişilerin engelliler yada gazi ile şehit, dul ve yetimleri muaf olacak. Bu hakların olduğunu bilmediği için vergi ödeyen çok vatandaş bulunuyor.

Vergiden muaf olmak için belediyelere başvurmanız ve formu doldurmanız gerekiyor. Bu kişilerin banka hesaplarında 40 bin TL’den fazla birikiminden dolayı faiz geliri bulunursa muaf tutulmuyor. Evi dışında gayrimenkulü olan arsa gibi muaf olmayacak.

Elinde var olan tek evi kiraya veren ve başka bir evde kirada oturuyorsa yine muaf olabilir. Anca kiraya verip kira ödemeden oturuyorsa muaf olamaz.

Değerin binde 2’si alınacak

Son gelen verilere göre vergi hesaplanıyor. Konutların vergi oranı büyükşehirde ise binde 2, büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 alınmaktadır.

İşyerleri için büyükşehirde binde 4, diğer illerde binde 2 ve arsalar için büyükşehirde 6 diğer yerlerde binde 3 olurken arazilerin büyükşehirde binde 2 ve diğer illerde binde 1 olarak hesaplanıyor.

Büyükşehirde yer alan konut için örnek

2019 yılına ait emlak vergi değer: 100 bin TL 2019 yılına ait yeniden değerleme oranının yarısı yüzde 11.29

2020 yılı emlak vergisi değeri 100 bin TL olan kişi emlak vergi değerinin binde 2’si kadar ödeme yapacak. Yani 200 TL

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz