İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’da 2021 yılı içerisinde 3 semt için 1425 bağımsız bölümden oluşacak kentsel dönüşüm projesini başlatacağını duyurdu.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, işbaşı gelişinin 18. ayında “hesap verme” toplantısını gerçekleştirdi ve “Adil, Yeşil ve Yaratıcı İstanbul Yolunda 18 Ay” başlığı altında düzenlenmiş olan basın toplantısı Haliç Kongre Merkezi’nde yapıldı.

İBB web sayfasında yer alan habere bakıldığında; İstanbul’un deprem riski ve kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili konuştu. “Her 6 ayda bir, 16 milyon İstanbulluya hesap verdiğimiz toplantılarımızın üçüncüsüne hoş geldiniz” diyerek devamında “İstanbul’un 18 ayda, nereden nereye geldiğini kısaca hatırlatmak istiyorum” diyen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ardından şu ifadede bulundu:

AFET VE DEPREME HAZIRLIK: EN ZOR GÜNLERE HAZIRLANIYORUZ
Kentin, en büyük tehdit olan depreme karşı etkin bir koordinasyonla hazırlanması konusunda kapsamlı ve kararlı adımlar atılıyor. Depreme karşı sorumluluğun, devlet ve toplumdaki bütün paydaşlar arasında paylaşılması hedefiyle, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile “Çalışma Kurulu” oluşturmak ve “İstanbul Deprem Konseyi” kurmak üzere görüşmeler ve toplantılar gerçekleştiriliyor.

İBB bünyesinde, 2020 yılı itibaren, kentsel dönüşüm projelerinde bilgi edinme yolunun açılması ve vatandaş katılımının sağlanmasında temel olmak için, “Kentsel Dönüşüm Masası” kuruldu.

Kentsel dönüşümde, 39 ilçeye bütüncül bir bakış açısıyla yaklaşmak üzere, İBB Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı, İmar A.Ş, KİPTAŞ, BİMTAŞ ve İstanbul Planlama Ajansı’nın katılımıyla afet riski odaklı kentsel dönüşüm stratejileri belirliyor. Bu amaçla; İstanbul’da 2000’den önce inşa edilmiş 790 bin binanın hasar tespit çalışmalarına başlandı. Şu ana kadar 20 bin binada çalışmalar bitirildi. Kalan 770 bin binadaki çalışmalar, 2022’nin sonuna kadar bitmiş olacak.

Çatalca, Küçükçekmece, Büyükçekmece, Esenyurt ve Beylikdüzü ilçelerinde eksik olan mikro bölgeleme çalışmaları başlatıldı. Bayrampaşa, Eyüpsultan, Sultangazi, Şişli, Kağıthane ilçelerinde kentsel dönüşüm projeleri kapsamında hizmet sunan 8 “Kentsel Dönüşüm Ofisi” açıldı. Bugüne kadar, 4 bin 204 hak sahibi ile görüşme yapıldı. Ataşehir Deniz Gezmiş Deprem Parkı ve Zeytinburnu Topkapı Deprem Parkı bitirildi.

2021’de de depreme hazırlık ve kentsel dönüşüm alanında yeni projeler hızlandırılacak. Kentsel dönüşüm projelerinin finansman ihtiyaçları kapsamında, “İBB Finansman ve Garantörlük Sistemi”ni geliştirerek, şehirdeki riskli yapı stokunun hızla dönüşmesine destek sağlanacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz