Türkiye Doğalgaz Ticaret Merkezi Olacak!

 

Damnus Enerji ve Yatırım A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Nusret Cömert, Türkiye’nin doğal gaz ticaretinde merkez olma yolunda çok ciddi adımlar attığını belirtti. Açıklamasında “Azeri gazına ek olarak Türk Akım boru hattı ve Doğu Akdeniz gazı, Türkiye’ye ticaret merkezi olmak için bir fırsat sunmaktadır.” dedi.

Nusret Cömert’in AA muhabirine yaptığı değerlendirmeden satırbaşları şu şekilde oldu. Türk Akım boru hattının deniz geçişinin tamamlanması, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı’nın (TANAP) Yunanistan sınırında Trans Adriyatik Boru Hattı’na (TAP) bağlanması ve Doğu Akdeniz’de yürütülen arama faaliyetlerinden bahsetti.

AB Ülkeleri arasında ciddi bir pazara sahip!

Avrupa Birliği ülkelerinin bugüne kadar Türkiye’nin transit geçiş yolu olarak kullanıldığına dikkat çekerek Türkiye’nin gerek kaynak ülkelerle, gerekse AB ülkeleri arasında çok ciddi pazara sahip olduğunu ayrıca Türkiye’nin konumunun ne kadar önemli olduğuna değindi.

Cömert, birçok ülkenin Sıvılaştırılmış ( LNG ) ve boru gazının ticaretinin yapılmasına sıcak bakmadıklarını ve engelleme çabalarının olduğunu dile getirdi. Azerbaycan’ın Şah Deniz 1 sahası üzerinden çıkarılan gazın ilk olarak Türkiye tarafından satın alınması ve daha sonrasında Yunanistan’a satılması engelleme çabalarının resmi bir göstergesi olarak açıklıyor.

Türkiye ticaret merkezi olabilmesi için bu büyük fırsat!

 

Cömert; “Azeri gazına ek olarak TürkAkım boru hattı ve Doğu Akdeniz gazı, Türkiye’ye ticaret merkezi olmak için bir fırsat sunmaktadır. TürkAkım’daki ilave hattan gelecek gazın ticaretini bizim yapabilmemiz önümüzdeki dönemin sıcak gündemi olacaktır. Elbette Rusya üzerindeki yaptırımlar bununla ilgili güçlükler getirebilir ama fırsatlarla güçlükler kol koladır.” Şeklinde değerlendirdi.

Başkan, Türkiye gibi gaz tüketimi yapan ülke konumundayken gaz fiyatının belirlenmesine kadar gelebilmesi büyük bir başarıdır diyerek, rekabetin artırılması gerektiğini söyledi.

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz