2B Arazi Sahiplerini İlgilendiren Emlak Karar Çıktı!

İstanbul’da bulunan Çatalmeşe Mahallesi sınırları içerisinde yer alan 2B arazi üzerine çiftlik kuran iş adamı emlak vergisi muafiyeti için mahkemeye başvuruda bulundu. İş adamı İstanbul 5. Vergi Mahkemesi’ne emlak vergisinden muaf olmak için dava açtı. İstanbul 5. Vergi Dairesi tarafından görülen mahkemenin ardından 2B arazi üzerinde taşınmazı olan ve bu taşınmaz için kullanım bedeli (ecrimisil) ödeyen kişinin emlak vergisi ödeme yükümlülüğü bulunmadığına karar verdi.

Üst Mahkeme Kararı Onayladı

İstanbul 5. Vergi Mahkemesi tarafından verilen karar İstanbul Bölge İdare Mahkemesi tarafından da onaylandı. Mahkemenin açıklamış olduğu karar metninde davaya konu olan taşınmazın üzerinde yer aldığı arsanın tapusunda mülkiyetin Maliye Bakanlığı’na ait olduğuna dikkat çekildi. Mahkeme vermiş olduğu kararda “Bu haliyle dava konusu taşınmazın maliye hazinesine ait olması, bu nedenle de davacının malik gibi tasarruf edenden sayılamayacağı göz önünde tutulduğunda dava konusu ödeme emirlerinde hukuka uyarlı bulunmadığı sonucuna varılmıştır” ifadelerine yer verdi.

Emlak Vergisinden Muaf Tutuldu

İş adamı tarafından açılan davanın sonucunda mahkeme davaya konu olan ödeme emirlerinin resmen iptaline hükmetti. Verilen karar hazine arazisi emlak vergisi muafiyeti konusunda emsal karar olması nedeni ile büyük önem taşıyor. Bu emsal karar benzer durumda olan yani hazine arazisi üzerinde kiracı olan kişilerin kendi haklarını aramaları ve emlak vergisi muafiyeti hakkından yararlanılabilmesi açısından büyük önem taşıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz