2B Arazi Satışları Nasıl Yapılır ve Hangi Belgeler Alınır?

2B arazi satışlarında mal sahipleri, anlaşmalı olarak işlemlerini yapabilmektedir. Ancak yasalara ve kanunlara yeni gelen düzenlemelerle bu arazi sahipleri, farklı haklara da sahip olmaktadır. bu tarz arazilerin alım satımlarında noter onaylı belgelerin elde edilmesi yasalara yeni eklenen durumlar arasında yer almaktadır.

Nasıl 2B Arazi Sahibi Olunur?

Bu arsa türüne sahip olmak isteyen bireyler yeni yasalara göre artık, işlemlerini noter onaylı bir şekilde gerçekleştirmelidir. Buna bağlı olarak alım satım yapmak isteyen bireyler noter onaylı muvafakatnamelerini temin etmelidirler.

2B Arazilerde Noter Onayı Şartı!

Bu tarz arsa ve arazilerin alım satımları daha önceki kanunlara göre anlaşmalı olarak, bireyler arasında gerçekleştirilirdir. Ancak son olarak yapılan kanun düzenlemelerinde böyle bir durum mümkün değildir. Bireyler arazi alım satımlarında Tapu Kadastrodan belgelerini temin edecekler ve noter tarafından da onay alacaklardır. Daha sonra İl Özel İdaresinden ruhsatlarını temin edebilirler ve araziye ait belgelere sahip olabilirler. Bu sayede sağlıklı bir süreç geçirilmekte ve yasalara uygun olarak işlemler yapılmaktadır. Bu durum hem arazi sahipleri hem de yetkililer için büyük bir önem taşımaktadır.

2B Arazilerde Muvafakatname Sahibi Olmanın Şartları Nedir?

Bu belgeyi alacak bireylerin, öncelikle 2B arazi türünde bir mal sahibi olmaları gerekmektedir. Daha sonra yapılacak işlemler noter kanalıyla yapılmalı ve belgeler eksiksiz olarak temin edilmelidir. Buna bağlı olarak mülk sahipleri noterden muvafakatname alabilmektedirler.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz