2B Arazi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Orman vasfını yitiren, bir daha geri kazanılması ve ıslah edilmesi mümkün olmayan araziler için 6831 Sayılı Orman Kanunu’nun 2. maddesinin B bendinden gelen bir kısaltma olarak kullanılan 2B araziler kamuoyu gündemini meşgul etmeye devam ediyor. 2B arazi satışları tüm hızı ile devam ederken hem başvuru hem de ödeme tarihlerinin uzatılması bu haktan yararlanmak isteyen kişiler için büyük bir avantaj sağladı. Peki, 2B arazi sorgulama nasıl yapılır?

Kimler 2B Arazi Satın Alabilir?

Bilindiği üzere 2B arazi satışı sadece bu araziler üzerinde kiracı ya da kullanıcı konumunda bulunan hak sahiplerine yapılmaktadır. 2B arazi hak sahipleri ise Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından ilan edilen güncelleme listeleri ve bu listelere ek olarak kadastro tutanakları temel alınarak belirlenmektedir. 2B arazi satın almak istiyorum diyen kişilerin mutlaka hak sahibi olarak isimlerinin geçmesi gerekiyor. Bu isimler listeler halinde Milli Emlak Birimi tarafından

2B Arazi Nasıl Sorgulanır?

2B arazi bilgileri hak sahipliği listesi Milli Emlak Birimi tarafından sistemden kendilerine aktarılan bilgiler dahilinde güncellenerek ilan edilmektedir. 2B arazi hak sahipleri listesi http://www.milliemlak.gov.tr internet sitesi üzerinden ilan edilmekte olup liste sisteme yeni girişler sürekli olarak yapıldığı için düzenli olarak güncellenmektedir. Bu listede ismi olmayan kişilerin hak sahibi olmadığı gerekçesi ile başvuruları kesinlikle kabul edilmediği için listede isminizin yer alması çok önemlidir.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz