2b Arazilerde Hak Sahibi Olmak

2b arazileri, 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 2. maddesinin ilk fıkrası bendinde, hazinenin üstüne kayıtlı olan, orman sınırları dışına çıkmış yada çıkarılacak olan alanlar olacak tanımlanıyor. 2b, 2. maddenin ilk fıkrasını belirten bir kısaltmadır.

2b araziler, kadastro tarafınca orman sınırlarının dışarısına çıkarılıp, bir daha geri kazanılması mümkün olmayan ve ıslah edilemeyen araziler olarak tanımlanıyor. Bu araziler toplam olarak 473 bin hektarlık alanda olup, araziler üzerindeki elektrik, su, doğalgaz gibi altyapısı devlet tarafından sağlanan yaklaşık 400 bin yapı bulunuyor.

Söz konusu arazilerin yüzde seksenlik bir kısmı Antalya, Mersin, Kocaeli ve Yalova gibi illerde bulunuyor. Arazilerin büyük bir çoğunluğunu zeytinlik, narenciye alanları ve otlaklar oluşturuyor. Bu arazilerle ilgili bir işlem yapılması söz konusu olduğunda, illerde defterdarlıklara, ilçelerde de mal müdürlükleri bu hakka sahiptir.

2B Arazisine nasıl Sahip Olabilirim?

2b araziler için satış işlemleri, orman köylüsü haricinde kalan üçüncü şahıslar için gerçekleştirilemiyor. Bu konu ile ilgili açıklamalar Anayasanın 169 ve 170. maddelerinde belirtiliyor. 6292 sayılı Kanun gereğince satışa konu edilebilecek olan araziler adına olan işlemler tamamlandığı takdirde, hak sahiplerine yapılan tebligatlar sonucunda satış işlemleri başlıyor.
2b araziler üzerinde hak sahibi olarak sayılabilmek için, 31.12.2011 tarihinin öncesinde söz konusu araziyi kullanmış olmak, ve belirtilmiş süreler içinde başvuru yapmış olmak, gerekli bedellerin ödemesini yapmak ve itiraz ya da dava konusu olmamak gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz