2B Arazileri İçin Başvuru Süresi Bitti

 

Maliye Bakanlığı tarafından 2B ile ilgili sorunların ortadan kaldırılabilmesi için çalışmaların süresinin uzatıldığını söyledi. Buna göre mevcutta 136 bin vatandaşın yararlanması bekleniyor.

2B arazileri ile ilgili olarak vatandaşların sorunlarının ortadan kaldırılması adına başlatılan çalışmalarda süre uzatımı tekrardan gerçekleştirildi. Geçtiğimiz dönemlerde de aynı hususu tekrarlanması gündemdeydi. Maliye Bakanlığı tarafından açıklama yapılmasındaki dikkat çeken husus ise; 2B arazi satışlarıyla ilgili gereken başvuruları yapmayanlara, peşinat bedelini ödeyemeyenlere ve iki defa üst üste taksit ödeyemeyenleri kapsayan bir çalışma olduğunun açıklanması yapıldı.

Başvuru İçin Son Tarih Ne Zaman?

 

İkinci defa uzatılan süreç 30 Kasım 2018 tarihinde sona erdi. Hükümet, Hazineye ait tarım arazilerinin ve 2B arazi satışı ile ilgili olarak 20 Milyar liralık gelir elde edilebileceğini düşünüyor.

2B Yasasının amacının genel olarak devlet ile vatandaş arasındaki sorunun çözüme kavuşturulması için 6292 sayılı kanunun 2. Maddesinin B fıkrasındaki taşınmazların bugüne kadar 647 bin hak sahibinin 472 bin taşınmaz satın aldığını ve bunların 9.2 milyar lira olmasına rağmen alınan tutar ise 6.2 milyar olarak belirlendi. Bu kampanya ile kala tutarın taksitle alınması amaçlanıyor.

 

2B Arazileri Başvuruları Nereye Nasıl Yapılıyor?

 

Konuyla ilgilenen vatandaşların Defterdarlık veya Mal Müdürlüklerine başvuruda bulunabilecekler.  Başvuru için gerekli belgeler ise;

  • Nüfus cüzdanının fotokopisi,
  • Başvuru dilekçesi,
  • Başvuru bedeli makbuzu,
  • Tüzel kişiler için ise yetki belgesi,
  • Bunun dışında mirasçılardan da veraset ilamı.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz