Halk dilinde 2B arazisi olarak da bilinen orman niteliğini tam anlamı ile bitirmiş olan arazi alanları direk bir şekilde alım yapılabilmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Ta

2B Arazisi Türkiye’de En Çok Nerede Bulunmaktadır?
Halk dilinde 2B arazisi olarak da bilinen orman niteliğini tam anlamı ile bitirmiş olan arazi alanları direk bir şekilde alım yapılabilmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün yapmış olduğu açıklamaya göre.  Türkiye topraklarının günden güne daha hızlı bir şekilde sanayileşme ile karşı karşıya kalması, 1961 Anayasasının maddesine nazaran 1961 yılının 15 Ekim tarihinden önce tarım topraklarının ve toplu yerleşim olarak belirlenmesi ve orman alanlarının da ormanların sınırının dışında yer verilmesine olanak sağlanmış olmaktadır. 
1982 Anayasası 2B Arazi Maddeleri İçeriği
1982 Anayasası ile birlikte 31 Aralık 1981 tarihi öncesinde orman olarak niteliğinin tam bir şekilde kaybedilmesi ile meyvelik, zeytinlik ya da tarla gibi alanların hayvancılık için kullanılması konusunda fayda olduğu artı olarak ta köy, kasaba ya da kent gibi yerleşim alanlarının orman sınırı dışında yer alabilmesi sağlanabilmiştir. 
Hazine Orman Hudutları Kapsamı 
6831 sayılı kanuna dayalı bir şekilde Ormanların sınırların dışına çıkartılabilmesinin sağlanmış olması hazine adına orman hudutları belirlenmiş ve günümüzde de halen devam etmektedir. Gelinmiş olan son durum ise Ege, Akdeniz ve de Marmara bölgelerindeki büyük bir kısmın Orman kadastrosu aracılığı ile orman bölgelerinin sınırının dışına çıkartma işlemleri tamamlanabilmiş olmaktadır. 
Türkiye’de Yer 2B Arazileri Konumları
Türkiye’de 2B arazisine sahip olan iller arasında 45 bin 548 hektarlık bir alan ile Antalya ilk sırada yer almaktadır. 39 bin 287 Hektar ile Mersin ile ikinci sırada yerini korumakta ve 34 bin 887 hektar ile de Balıkesir şehri ile üçüncü sırada yer edinmektedir. Yani Ülke genelinde de 113 bin hektarlık bir alana sahip olan 2B arazisinin olduğu görülmektedir. Ülke genelinde 109 bin hektarlık alanda da çalışmalar halen devam etmektedir. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.