2B Arsaları Almak Mantıklı mıdır, Herhangi Bir sorun Çıkar mı?

2B arsa satışları, Maliye Bakanlığı tarafından ilan edilerek satışa çıkarılmaktadır. Bu sebepten dolayı isteyen, istediği zaman 2B arsasını satın alamaz. 2B Arsası satın alma konusunda diğer yazımızda kısaca bilgiler vermiştik. Buradan yola çıkarak, 2B arsa satın alımı, kullanımına göre mantıklı veya mantıksız olacaktır. 2B arsa satın almak istiyorsanız, Öncelikle, Maliye Bakanlığının belirlediği kanunlar çerçevesinde, gerekli işlemlerin kanuna uygun olarak yapılması gerekmektedir.

Fakat 2B arsası almaya karar vermeden önce, arsasın ne amaç ile kullanacağına karar vermek gerekmektedir. Gecekondu tarzı evlerin yapılması gibi, kanunen yasak yapıların yapılması, mantıklı değildir. 2B arsaları genellikle, buradan kar sağlamak amacıyla bir işyeri veya bir tesis gibi yapıların kurulması için satın alınmaktadır.

Bu yüzden 2B arsalarını alan kişiler, bu kazancı düşünerek satın almaktadırlar. 2B Arsaları alım şartları, kanunları, ilan tarihleri her yıl değişiklik göstermektedir. Bundan dolayı bazı bölgelerdeki 2B arsalarında sorun çıkma olasılığı vardır. Özellikle Antalya gibi 2B arsalarının çoğunlukta olduğu illerimizde 2B arsa sorunları yaşanabilmektedir. Fakat kanun çerçevesinde satın alınan 2B arsalarında çok büyük sorunların yaşanmayacağını söylemek mümkün.

2B Arsaları Yatırımlık Mıdır?

Bu soruyu aslında 2 türlü cevaplayabiliriz;

2B Arsaları yatırımlıktır çünkü; yüksek miktarda 2b arsalarının sahiplerine iade etmesi ile birlikte emlak piyasası düşmüş ve 2b arsaların piyasasıda normal arsalardan daha düşük şekilde satılmaya başlanmıştır. Bu gibi olguların yüksek yaşandığı yerlerde uygun raiç bedelleri aşağısında arsaları alıp ileriye dönük yatırım yapabilirsiniz.

2B Arsaları yatırımlıktır çünkü; 2B arazilern çoğu düşük gelirli veya alt gelirli insanların sahip oldukları arsalardır. Bildiğiniz üzere 2B arazi hak sahibi olsanız dahi bu arazileri alabilmeniz için bölgedeki raiç bedeller üzerinden 2b yi normal TC tapuya çevrilmesi gerekiyor. Maddi imkanları düşük olan 2B hak sahipleri bu işlemleri yapamıyor. 2B arazilerini bu satıcılardan almak daha zahmetsiz ve karlıdır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz