2B Yasası ile İlgili Uyarı

Maliye Bakanlığı tarafından hem 2B ve tarım arazilerinin satışlarını kapsayan süre uzatımının Bakanlık Kurulu ile yapıldığını belirten açıklamalar yapıldı.

Süre 7 Eylül 2017’de Sona Erecek

Maliye Bakanlığı tarafınca yapılan açıklama ile 2B alanlarındaki taşınmaz mallar adına yapılacak olan satışlarda, belirtilen süre içerisinde başvuru yapmayanlar, kendi taraflarına yapılan tebligatta belirtilmiş olan bedeli o süre içerisinde ödemeyenler, ödemesi taksitle yapılan satışlarda sözleşmede belirtilmiş olan taksitlerden ikiden fazlasını vadesinde yatırmayanlar için altı aylık ödeme süresi imkanı tanındığı ve sürenin 7 Eylül 2017’de sona ereceği bildirildi.

Erken Ödeme Halinde Faiz İndirimi

Maliye Bakanlığı’nın internet sitesinde yapılan duyuruda, Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından hak sahiplerine gönderilen SMS ile erken ödeme yapılması durumunda faiz indiriminin söz konusu olacağına dair bilgilendirme yapıldığı, yapılan düzenlemeler ile başvuru ya da ödeme süresini kaçıran vatandaşların da satın alma başvurusu yapabilmesinin ve mülkiyet sorunlarının çözülebilmesinin amaçlandığı belirtildi.

Maliye Bakanlığı Tarafından Yapılan Duyuru

“Aynı kanunla çözüme kavuşturulan Hazineye ait tarım arazilerinin  kiracılarına, kullanıcılarına ve paydaşlarına satışı uygulamasında rayiç bedel ve  hak sahiplerini belirleme çalışmaları tamamlanan illerimizde satışlara  başlanmıştır. Tarımla geçimini sağlayan vatandaşlarımızın bu arazileri uzun  yıllardır kullandıkları hususu göz önünde bulundurularak, belediye ve mücavir  alan sınırları dışında bulunan tarım arazileri hak sahiplerine rayiç bedellerinin  yüzde 50’si oranında indirimli ve faizsiz 6 yıl vadeli olarak satılmaktadır.  Türkiye genelinde bugüne kadar yaklaşık 23 bin kişiye toplam 29 bin taşınmaz 358  milyon lira bedelle satılmış, bu bedelin 129 milyon lirası tahsil edilmiştir. Söz  konusu kanun kapsamında tarım arazileri satışında başvuru sürelerini kaçıran hak sahiplerinin mağduriyetlerini gidermek adına başvuru tarihi 7 Eylül 2017’e kadar  uzatılmış olup vatandaşlarımızın 2B ve tarım arazileri satışındaki bu süre  uzatımını kaçırmamaları önem arz etmektedir.”

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz