3 Boyutlu Yazıcıdan Çıkarılan İlk Ev Kuruldu 

Mobil 3 boyutlu yazıcı teknolojisi kullanılarak üretilen ilk ev Rusya’nın başkenti Moskova’da yer alan banliyölerden birine kuruldu. Büyük bir ilk olması nedeniyle tüm dünyada inşaat sektörü tarafından ilgiyle takip edilen proje mobil 3 boyutlu yazıcı teknolojisi üreten Apis Cor tarafından hayata geçirildi.

Büyük Bir İlke İmza Atıldı

Tamamen yazıcıdan çıkartılarak üretilen ev aynı zamanda Rusya’da da bir ilk olarak öne çıkıyor. Daha öncede benzer girişimlerde bulunan 3 boyutlu yazıcı firmaları tarafından projeler üretilmiş ancak farklı paneller kullanılarak inşaat tamamlanmıştı. Apis Cor tarafından üretilen proje ise şirketin aynı zamanda projedeki partneri de olan PİK Girişimcilik Grubu Stupinski fabrikası içerisinde yer alan deneme üssünde üretildi. Toplamda 38 metrekarelik büyüklüğe sahip olan ve tek kattan oluşan evin duvar ve kolon yazılımı 24 saat içinde tamamlandı.

Yazıcının Ağırlığı 2.5 Ton

Yazıcı denildiğinde pek çok kişinin aklına küçük yazıcılar gelirken Apis Cor tarafından geliştirilen yazıcının ağırlığı tam tamına 2,5 ton. Yazıcı günlük olarak 100 metrekarelik duvar üretebiliyor. Bunun için ilk olarak yazılım geliştiriliyor ve yazılım yazıcıya aktarılıyor. Aktarma işleminin ardından yazıcı günlük 100 metrekarelik duvar üretme hacmi ile duvar üretmeye başlıyor. Bunun verimli şekilde hayata geçirilmesi ve hızı ile ilgili sorunların çözülmesi durumunda inşaat sektörünün ileride tamamen bu teknolojiden yararlanması bekleniyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz