3. Derece Sit Alanları İçin Yapılaşma Şartları

Sit alanları, koruma altına alınmış olup, yerleşim yapılmasına izin verilmeyen, verilen izinlerin de belli şartlar dahilinde verildiği alanlara deniyor. Dört grupta incelenen sit alanları arasında bulunan, 3. derece sit alanları için yapılaşma şartları nelerdir?

Sit Alanı Nedir?

Sit alanları, insanlık adına tarihsel veya çevresel bir değer olarak görülen doğal varlıklarla birlikte insan eliyle ortaya konulmuş olan ve de bunlarla bütünleşmiş olan yapıların oluşturduğu, korunmasında kamu yararı bulunan kentsel ve kırsal çevre olarak tanımlanıyor. Sit alanlarının tespiti ve tescili, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafınca yapılır. Alanın sit alanı sorgulama işleminin yapılması için, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğüne, söz konusu alandaki yapının pafta, ada ve parsel bilgileri ile başvurulması gerekiyor.

3. Derece Sit Alanı

3.derece sit alanlarında, koruma kurulunun izin verdiği ölçülerde yapılaşmaya izin veriliyor. Kurul kararları doğrultusunda imar planları, çevresel yapıların yoğunluğunun ölçeğinde yapılacak inşa ve altyapı çalışmalarının ve ayrıca inşa tekniklerinin mevcut korunması gereken alana zarar vermemesi şartıyla izin alınabilmesi mümkün oluyor.

3. Derece Sit Alanı İçin Yapılaşma Şartları

3. derece sit alanlarında, çevre düzenlemesinde ya da imar çalışmalarında bulunulacak, restore çalışmaları adına herhangi bir plan çizilecek, düzen sağlamak adına ve mesafeleri genişletmek amacı ile çalışmalar yapılacak ise Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından onay verilmesi gerekiyor. Resmi bir belge ile kuruma başvuru yapıldıktan sonra, başvuru kabul edilir ise çalışmalara başlanıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


3 YORUMLAR


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

      Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

    Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz