3. Havalimanında Yolcular SMS ile Karşılanacak

Son zamanlarda gündemden düşmeyen, ülkenin en önemli projelerinin arasında yer alan 3. Havalimanı projesi, beraberinde getirdiği teknolojik özellikleri ile adından söz ettirmeye devam ediyor.

57 Kişilik Bir Ekip Çalışıyor

Yolculara çok farklı bir deneyim yaşatmanın amaçlandığı projedeki teknolojik özellikler için 57 kişilik bir ekip çalışıyor. Bilgi teknolojileri altyapısı için yapılacak olan yatırım 200 milyon Euro olarak belirleniyor. İGA İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Keskin, havalimanı projesinde yolculara farklı bir deneyim yaşatmak amacı ile kullanılacak olan teknolojik özellikler arasında; nesnelerin interneti, giyilebilir teknoloji, LTE, kablosuz internet, beacon ve bluetooth bulunduğunu belirtti.

En Yeni ve En Teknolojik Havalimanı

İGA İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Keskin, projenin en yeni ve en teknolojik havalimanı olacağını,  “İlk fazında bir yılda 90 milyon yolcu ağırlayacağız. 100 bin de çalışanı var. Buradaki insan hareketliliği, operasyonun sevk ve idaresinin üstesinden teknoloji olmadan gelmeniz mümkün değil. Dünyada sıfırdan yapılan bu kadar büyük bir havalimanı yok. En yeni ve en teknolojik havalimanı olacak. Her yerde büyük ekranlar, dijital panolar yer alacak. Yolcular, uzay ve teknoloji üssüne girmiş hissine kapılacak” açıklamaları ile belirtti.

Yolculara SMS Atılacak

Hüseyin Keskin, mobil uygulamanın bulunduğunu ve söz konusu uygulama sayesinde yolculara bazı uyarılarda ve önerilerde bulunulabileceğini, “Havalimanı faaliyete geçince herkesin kullanımına açılacak. Bu uygulama indirip telefonda kullananı tanıyacak. Seyahat için evinden çıkarken onu SMS ile uyaracak, ‘çok trafik var metroyu ya da raylı sistemi kullanın’ gibi. Ya da ‘yolculuğunuza 10 saat var, İstanbul’da hava yağışlı, köprü bakımda’ gibi kısa mesajla uyarılar gönderecek. Aracınızla gelirken 18 bin kapasiteli otopark için teklif sunacak” sözleri ile aktardı.

Çalışanlar da Teknolojik Olacak

Mobil işaretin yanı sıra yüz ve sesten tanıma teknolojilerinin de kullanılacağını ve böylece çok daha hızlı işlemlerin gerçekleştirilebileceğini belirten Keskin’in açıklamaları, “Yolcuları bunaltacak kalabalıkları ortadan kaldıracağız. Check-in noktalarında kuyrukları azaltmak için self check in, bagaj için self bag drop teknolojilerini uygulamaya koyacağız. Self bag drop’la kendi başınıza kimse olmadan bagajınızı tartıp işlem yapabileceksiniz. Binlerce çalışanımız da giyilebilir teknolojiden yararlanacak. Akıllı saat ya da akıllı bandlarla birbirleriyle iletişim kuracak. 1.4 milyon m2’lik bir alanda teknikerlere bu teknolojilerle hemen ulaşılabilecek, en yakın olan hemen sorunu çözecek. Çalışanlar da tam teknolojik olacak” şeklinde oldu.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz