30 Bin Ev İçin Elektrik Çöpten Üretilecek

GE (General Electrik) çöp gazı üretimi ile Türkiye’de 30 bin evin elektrik ihtiyacını karşılayacakları müjdesini verdi. Açıklamayı aynı zamanda Türkiye’deki en büyük çöp gazı üreticisi olma başarısını gösteren ITC-Ka Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş. şirketinin Genel Müdürü olan Erdoğan Göğen yaparken şirketlerin ortak girişimleri ile ülkemizde 3 adet yeni çöp gazı tesisi kurulacağı belirtildi.

Organik Atıklar Enerjiye Çevriliyor

Kurulan tesislerde geliştirilen teknolojik imkânlar kullanılarak evsel atıkları ve organik atıklar kullanılarak ısı ve elektrik enerjisi elde edilecek. Bu sayede büyük bir sorun olan çöpün yok edilmesi sağlanacak hem de işlenen çöpler ısı ve elektrik enerjisi olarak konutların ihtiyaçlarını karşılamada kullanılacak. Kurulacak olan dev tesislerde toplamda 1 takvim yılı içerisinde 1 milyon 387 bin tonluk çöpün işlenmesi sağlanacak. İşlenen bu çöplerden elde edilen biyogaz ise konutların kullanımı için elektrik enerjisine çevrilecek. Tesislerden elde edilen toplam elektrik enerjisi sayesinde 30 bin konutun elektrik ihtiyaca işlenen bu çöplerden elde edilen biyogaz ile karşılanmış olacak.

Artan Elektrik Talebi Dikkat Çekiyor 

Türkiye’nin yaşadığı büyüme elektrik tüketiminde de öne çıkarken önümüzdeki seneler içerisinde bu tüketimin artarak devam etmesi bekleniyor. Türkiye’nin 2030 yılına kadar elektrik tüketiminin yüzde 4,5 oranında artış göstermesi beklentisi hakim olurken yaşanan bu artışın karşılanmasında artık yenilenebilir kaynakların tercih edilmesi büyük önem taşıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz