5 Ayda Yabancılar Türkiye’den 10 Bin Konut Aldılar

Markalı konut üreticileri tarafından başlatılan “konuta fiyatlarına % 20 indirim, % 5 peşinat” kampanyası ve konut kredisi indirimi kampanyası, tapu harcı indirimi ve konutta KDV indirimi fırsatları ile birleştirildi. Pek çok indirimin ve fırsatın devreye sokulması ile beraber beklenen konut hareketliliği de başladı. TÜİK tarafından açıklanan konut satış rakamları da yaşanan hareketliliği gözler önüne serdi.

Mayıs Ayı Konut Satış Rakamları Arttı

TÜİK Mayıs konut satış endeksi verilerine göre konut satış rakamları yükseliş gösterdi. Mayıs ayı içerisinde ülkemizde gerçekleştirilen konut satışı Nisan ayına oranla yüzde 16.07 oranında artış gösterirken 2017 yılının Mayıs ayına göre oranla yaşanan artış ise yüzde 27 olarak kayıtlara geçirildi. Açıklanan verilere göre yabancıların ülkemize olan ilgilerinin katlanarak arttığı görülürken yılın ilk 5 ayında yapılan toplam konut satış rakamı verilerine göre alımda bulunan yabancıların sayıları 10 bin sınırına ulaştı.

Özellikle De Markalı Konut Projeleri Gözde

Yapılan indirim kampanyasının en çok markalı konut projelerine yaradığı görüldü. İlk defa satılan konut sayısı 2017 yılının Mayıs ayına oranla yüzde 4,8 seviyesinde artış göstererek 55 bin 502 olarak kayıt altına alındı. Mayıs 2018 yabancıya konut satışı rakamı ise geçen senenin aynı ayına oranla yüzde 36,1 seviyesinde artış gösterdi ve 2 bin 415 olarak açıklandı. 2018 yılının başından bu yana yabancılara yapılan toplam konut satış rakamı ise 9 bin 756 olarak duyuruldu.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz