Devlet imar barışını fırsat olarak gören vatandaşlara nefes aldırmıyor. Açıklamalarda 31 Aralık 2017’den önce yapılan yapılar geçerli olurken, daha sonra yapılmış olan kaçak yapılar için denetimler arttı. Ülke genelinde 5 binden fazla yapı kayıt belgesi tespit edilip iptal kararı verildi.

Fırsatçılar için hem para cezası hem yıkım kararı!

13 milyondan fazla yapının hem imar hemde iskan sorununu çözmek adına başlayan imar barışı kapsamında bu durumu fırsat olarak gören kişiler tespit edildi. Son gelen haberlere göre devlet düzmece olarak belgeler ile 5 bin 300 kişinin yapı kayıt belgesini iptal ettiğini duyurdu.

Ülkemizde en fazla Kocaeli, İstanbul ve Çanakkale bölgesinde kaçak yapılar tespit edilip gereken işlemler yapıldı. Buna ek olarak ise son bilgiler İzmir ve Balıkesir ile Bursa’da da fazla kaçak yapı olduğunu gösteriyor. Fırsatçıların belirtilmiş olan tarihten sonra imar programına aykırı olarak yapı inşa etmesi üzerine 1 ile 5 yıl kadar hapis cezası verilecek. Fırsatçıların gerçek dışı beyanları ve tarih sonrası inşa edildiği belirtildi. Sonuç olarak 31 Aralık 2017 sonrası yapılar kabul edilmiyor.

Ancak bu kişilerin İmar Barışı’ndan faydalanmak için birçok yeni yapı inşaa ettiği ortaya çıktı. Tam 5 bin 300 kişi tespit edildi ve gerekli işlemler başlatılacak.

Ortada ev yok ama belge alındı!

Fırsatçılar kısa süre önce ortada olmayan bir eve yapı kayıt belgesi almıştı. Konut olmadan konutun varlığını iddia ederek yapı kayıt belgesi aldıkları belirtilen kişiler için gerekli işlemlerde yapılıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz