Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafınca yapılan çalışmalarla, 2002 yılına dek toplulaştırılmış olan alan 450 bin hektar iken, geçtiğimiz on beş yıl içerisinde yapılan çalış

5 Milyon Hektar Tarım Arazisi Toplulaştırıldı!
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafınca yapılan çalışmalarla, 2002 yılına dek toplulaştırılmış olan alan 450 bin hektar iken, geçtiğimiz on beş yıl içerisinde yapılan çalışmaların sonucunda 5 milyon hektarlık tarım arazisi toplulaştırıldı. Ve böylece ülkemizde bulunan 24 milyon 500 bin hektarlık tarım arazisinin %20’si toplulaştırıldı.
Toplulaştırılma çalışmaları hız kesmeden devam ederken, hedefte 2 milyon hektarlık alan olup, 2023 yılına dek 7 milyon hektarlık alanın toplulaştırılma işlemlerinin tamamlanması bekleniyor.
8. Ortadoğu Tarım, Hayvancılık, Tavukçuluk ve Süt Endüstrisi Fuarı’na katılan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, dünya geneline bakıldığında yoksullukla ve açlıkla mücadele eden insanların yanı sıra büyük bir oranda gıda israfı ve obezite ile de karşı karşıya olunduğunu, “Yani sefalet ile sefahat yan yana. Tarımda dönüşümü ve üretimi artırmak zorundayız. Tarımı stratejik ve rekabete dayalı iktisadi bir sektör olarak ele alıyor, yeni dönemde önemli projeleri hayata geçiriyoruz.” sözleriyle belirtti.
Mehmet Hadi Tunç, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından, arazilerin toplulaştırılmasına oldukça özen gösterildiğini ve aynı zamanda yaşam kalitesinin de arttırılması için büyük çalışmalarda bulunulduğunu şu sözleri ile açıkladı;
“Hedef 2023 yılına kadar 7 milyon hektar alanda toplulaştırmayı tamamlamaktır. Diyarbakır’da 225 milyon lira kaynak kullanarak 645 hektar alanda toplulaştırma sağlandı, 4 bin hektar arazinin toplulaştırılması sürüyor. Hedefimiz 2023 yılına kadar Diyarbakır’da 717 bin hektar alanda toplulaştırmayı tamamlamaktır. Bölgede yapılan barajlarla tarlaları suyla buluşturacağız. Sulu tarıma geçişle yöredeki üreticinin gelirinde birkaç kat artış olacak. Bu sayede Türkiye Ortadoğu’nun gıda ihtiyacını karşılayan tedarikçi merkez olacak. Bu aynı zamanda istihdamın ve ihracatın artışını da sağlayacak.”

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.