1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planının Hazırlanması

Nazım İmar Planı; varsa bölge veya çevre düzeni planlarına uygun olarak halihazır haritalar üzerine, yine varsa kadastral durumu işlenmiş olarak çizilen ve arazi parçalarının; genel kullanış biçimlerini, başlıca bölge tiplerini, bölgelerin gelecekteki nüfus yoğunluklarını, gerektiğinde yapı yoğunluğunu, çeşitli yerleşme alanlarının gelişme yön ve büyüklükleri ile ilkelerini, ulaşım sistemlerini ve problemlerinin çözümü gibi hususları göstermek ve uygulama imar planlarının hazırlanmasına esas olmak üzere düzenlenen, detaylı bir raporla açıklanan ve raporuyla beraber bütün olan plandır.

Nazım imar planlarında kullanılan ölçekler, genel olarak 1/25.000 ya da 1/5000 şeklinde kullanılıyor. Söz konusu ölçeklerin kullanıldığı planlarda, şehrin gelecekte alabilecek olduğu plan gösteriliyor.

Nazım imar planlarının hazırlanmasında, bölgenin kadastral durumu, bölgenin gelecekteki beklenen nüfus yoğunluğu, mümkün olan konut sayısı, ulaşım sistemleri ve yerleşme alanının büyüme yönü gibi faktörlere dikkat ediliyor.

1/5000 ölçekli nazım imar planının hazırlanma süreci, nazım imar planının belediye ve mücavir alan sınırları içerisinde, Belediye Meclisleri tarafında gerekirse değiştirilerek onaylanıp, yürürlüğe girerek Belediye Başkanı tarafınca mühürlenip imzalanması şeklinde ilerliyor.

Belediye Başkanı tarafından yapılan mühür ve imza işlemleri süresince yaşanacak olan gecikme durumları, imar planının tatbikatını engellemiyor. İmar planları, belediye meclisleri tarafından uygun görülmez ise, imar planı tekliflerinin gerekli gerekçeleri de belirtilip, Belediye Başkanlığınca on beş gün içerisinde ilgili yere yazı ile bildirilmesi gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz