Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile 8 ildeki 51 ova, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının kararı ve Bakanlar Kurulu onayı ile ‘büyük ova koruma alanı’ olarak ilan edildi.

51 Ova “Büyük Ova Koruma Alanı” İlan Edildi
Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile 8 ildeki 51 ova, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının kararı ve Bakanlar Kurulu onayı ile ‘büyük ova koruma alanı’ olarak ilan edildi.
8 İlde 51 Ova
Amasya, Aydın, Bursa, Çorum, Konya, Şanlıurfa, Tekirdağ ve Tunceli gibi illerde bulunan, potansiyeli yüksek, erozyon, kirlenme, amaç dışı ya da yanlış kullanım gibi sebeplerden dolayı toprak kaybı ve arazi bozulmalarının meydana geldiği 51 ova koruma alanı ilan edildi. Edirne Ovası ve Eskişehir Günyüzü Ayvalı Ovası’nın sınırlarına dair haritalarda değişikliğe gidildi.
“Büyük Ova Koruma Alanı” Olan Ovalar
– Amasya’daki ovalar; Amasya Ovası, Merzifon Ovası, Suluova Ovası.
– Aydın’daki ovalar; Aydın Ovası, Davutlar Ovası, Karpuzlar Ovası.
– Bursa’daki ovalar; Bursa Ovası, İnegöl Ovası, Karacabey Ovası, Yenişehir Ovası.
– Çorum’daki ovalar; Alaca Ovası, Kargı Ovası, Osmancık Ovası.
– Konya’daki ovalar; Akören Ovası, Akşehir Ovası, Altınekin Ovası, Beyşehir Ovası, Cihanbeyli Ovası, Derbent Ovası, Ereğli Ovası, Gembos Ovası, Güneysınır Ovası, Kadınhanı Ovası, Konya Ovası, Kulu Ovası, Suğla Ovası, Yunak Ovası.
– Şanlıurfa’daki ovalar; Birecik Ovası, Bozova Ovası, Ceylanpınar Ovası, Halfeti Ovası, Harran Ovası, Siverek Ovası, Suruç Ovası, Viranşehir Ovası, Yaylak Ovası.
– Tekirdağ’daki ovalar; Balabancık Ovası, Çorlu Ovası, Edir Ovası, Ergene Ovası, Hayrabolu Ovası, İbrice Ovası, Karacakılavuz Ovası, Karaveli Ovası, Kızılcaterzi Ovası, Muratlı Ovası, Naip Ovası, Saray Ovası, Semetli Ovası, Yoncalı Ovası.
– Tunceli’de; Ovacık Ovası.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.