60 Bin Kamu Lojmanı Satışa Sunuluyor

Maliye Bakanlığı kullanılmadıkları için atıl durumda olan ve tekrar kullanılabilmesi için yüksek tutarda tamirat maliyeti çıkan kamu lojmanlarını satma kararı aldı. Elden çıkarılan kamu lojmanlarından elde edilen tutar ise Maliye Bakanlığı tarafından kentsel dönüşüm projelerinin desteklenmesi için kaynak olarak kullanılacak.

210 Bin Lojmandan 60 Bin Tanesi Satılacak 

Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan raporda şu anda devlete ait olan 210 bin lojman bulunduğu, bu lojmanlardan 60 bin tanesinin ise ya atıl durumda olduğu ya da kullanılamayacak kadar eski olduğu belirlendi. Atıl durumda olan ya da kullanımı için yenilenmesi gereken 60 bin lojmanın ise satışına karar verildi. Elden çıkarılacak olan lojmanların satış ile elde edilecek olan gelirin ise kentsel dönüşüm projelerine aktarılacağı belirtildi.

Torba Yasa İçerisinde Meclise Gelecek 

Söz konusu lojmanların satışı için gerekli izinlerin halledilmesi için yapılacak olan düzenlemeler önümüzdeki hafta içerisinde meclis gündemine taşınması beklenen 130 maddelik torba yasa tasarısı içerisinde görüşülecek. Lojman satışının yanı sıra aynı yasa tasarısı içerisinde tarım arazileri içinde bir dizi değişiklik gerçekleştirilecek. Mücavir alan dışında kalmış olmasına rağmen hala köy statüsünde kalan buna rağmen belediyelik haline gelmeyen araziler toparlanacak. Yasa tasarısında yapılan değişiklik ile bu arazilerde en az 7-10 yıldır ikamet eden kişilere bu araziler tarımda kullanmaları şartı ile satışa sunulacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz