Sokağa çıkma yasağı kısıtlaması bulunan 65 yaş ve üzeri kişilerin bazıları 1 Haziran 2020 gününden itibaren kısıtlamalardan muaf tutuldu. Kısıtlaması olmayan kişilerin 16 Haziran’a dek beyannamelerini vermeleri ve vergi ödemesi gerekiyor. İşte detaylar…

65 yaş ve üzeri kişilerin vergi beyannamesi nedir?

Sizlerinde bildiği gibi bütün dünyada etkisini gösteren koronavirüs salgını sağlık açısından çok fazla risk taşıyor. Teması azaltmak adına 65 yaş ve üzeri kişilerle beraber 20 yaş altı gençlerin sokağa çıkma yasağı getirilmişti.

3 Nisan 2020 günü Hazine ve Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 518 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinin uygulamasına yönelik 03.04.2020 tarihli 2020/03 sayılı İç genelgesiyle, sokağa çıkmaları kısıtlı olan, “mücbir sebep” hali kapsamında mükelleflerin vergi ödemeleri ertelendiğini sizlere duyurmuştuk.

İç işleri bakanlığı tarafından alınan tedbirler neticesinde; 65 yaş üstü kişiler gelir vergisi mükellefleri 22/3/2020 tarihinden itibaren verilmesi gereken beyanname yada bildirimleri tahakkuk eden vergilerin ödeme bakımından son günü, sokağa çıkma yasağının biteceği günü takip eden 15 inci günün sonuna dek uzatıldı.

Sonuca baktığımız zaman 65 yaş ve üstü veya kronik rahatsızlığı olması sebebiyle sokağa çıkma kısıtlaması henüz devam eden mükelleflerin mücbir sebebi, kendileri için sokağa çıkma kısıtlamasının sona ereceği güne dek devam edecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz