7,5 Milyon Binanın Çoğu Depreme Dayanıksız!

Her geçen gün yeni deprem dalgaları ile sarsılmaya devam eden Türkiye kentsel dönüşüm projeleri ile depreme hazırlanmaya çalışıyor. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki Türkiye’de inşaatı tamamlanan 7,5 milyon yapı stokunun 1999 deprem yönetmeliği öncesinde inşa edildiğini vurguladı. Yapılan bu binaların büyük bir bölümü ne yazık ki depreme dayanıksız binalar arasında yer alıyor.

Ege Sallanmaya Devam Ediyor 

Son dönemde Ege bölgesinde şiddetleri her geçen gün artan çok sayıda deprem yaşanmaya devam ederken Bakan Özhaseki bundan sonrada bu depremlerin devam edeceği yönünde uyarılarda bulundu. Özhaseki “bölgenin ciddi deprem riski taşıdığını zaten biliyoruz. Bu nedenle o bölgede bulunan bütün belediye başkanı arkadaşlarımın işlerini çok daha ciddi bir şekilde yürütmeleri gerekiyor. Özellikle de yapı izin belgesi verilirken çok daha ciddi bir şekilde bu belgelerin imzalanması büyük bir zorunluluk olarak görülmeli” dedi.

Yapı İzinleri Daha Dikkatli Verilmeli 

Hatırlanacağı üzere 99 depreminde yaşanan büyük can kaybının ardından yeni bir yönetmelik hayata geçirilmiş ve yapıların üzerindeki denetimler arttırılmıştı. Ancak bu yönetmelik çıkarılmadan önce yapımı tamamlanan yaklaşık 7,5 milyon civarında yapı stoku bulunuyor ve bu stokların büyük bir bölümü ne yazık ki depreme dayanıksız binalardan oluşuyor. Depreme dayanıksız olan bu binaların büyük bir hızla yıkılması ve yerlerine depreme dayanıklı binaların yapılması gerekiyor ki bu da 15 yıllık bir zaman dilimine ihtiyaç duyulması anlamına geliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz