Konutların enerji tasarrufu adına yeni bir adım için karar alındı. 2019 sonundan itibaren binalar için enerji kimlik belgesi artık zorunlu oluyor. EKB’si bulunmayan konutların satışı ve kiraya verilmesi bundan böyle 1 Ocak 2020 itibari ile yasak. Daire başı 50 TL olarak belirlenen belge bakanlığın yetkilendirdiği enerji verimliliği danışmanlık şirketleri üzerinden alınacak. Uygulamanın satılık ve kiralık fiyatlarını da etkilemesi düşünülüyor.

Türkiye’de şuan için enerji kimlik belgesi bulunan bina sayısı 1 milyon üstünde. Yaklaşık 8 milyon binanın ise EKB’si henüz yok. Temsilcilerin bu kararın yürürlüğe girmesinden sonra taleplerin çok ciddi bir şekilde artacağı ifade edildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın açıklamalarında “Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” tüm binaların alması gereken bu belgenin şart olduğu dile getirildi. 1 Ocak 2020 itibari ile belge zorunluluğu başlıyor.

Belge yoksa: Satamazsın, kiralayamazsın!

1 Ocak 2020 itibari ile binalar ve bağımsız bölümler için kiralama ve satım durumları artık olmayacak. Belgesi olanlar ise istediği gibi satabilir veya kiralayabilir. Bu belge ise 2011 sonrası binalar için zorunlu hale geliyor. Enerji kimlik belgesi sınıflandırması ise A’dan G’ye dek yapılıyor. A sınıf binalar ise en yüksek verimliliği gösteriyor. G sınıfı ise en düşük verimlilik olarak biliniyor.

Toplu Başvuru Mümkün!

Enerji kimlik belgesi için daire olarak değilde, bina olarak toplu başvuru yapabilirsiniz. Belge alım süresi ise ortalama 1 gün sürüyor. Çok zor bir işlem olarak karşımıza çıkmıyor.

DAİRE BAŞINA 50 TL ÜCRET!

Bina bazında yapılan başvurularda 200 TL’den başlıyor ve büyüklüğe göre artış gösteriyor. Daire başı ise 20-50 TL civarında değişiklik gösteriyor. Bu belgenin geçerlilik süresi ise 10 yıl olarak ifade ediliyor.

Belge verilirken binanın ısı yalıtımı ve soğutma gibi hatta aydınlatma bilgileri dikkate alınıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz