2017 Yılının 9 Aylık Konut Satış Rakamları Açıklandı 

Merakla beklenen Eylül ayı konut satış rakamları Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklandı. Kurum tarafından açıklanan verilere göre 2017 yılının Eylül ayında Türkiye genelinde 140 bin 298 adet konutun satışı gerçekleştirildi. Elde edilen toplam satış rakamı ile 2016 yılının aynı dönemine göre 2017 yılının Eylül ayında yüzde 28,8 oranında artış gösterdi.

En Çok Konut Satılan İl İstanbul Oldu 

Genel satış rakamlarında düşüş yaşanmasına rağmen İstanbul yurt genelinde en çok konut satılan il olmayı başardı. 2017 yılının Eylül ayı içerisinde İstanbul’da toplam 23 bin 471 adet konutun satışı gerçekleştirilirken elde edilen bu rakam ile İstanbul’un yurt genelindeki konut satışlarındaki oranı yüzde 16,7 olarak belirlendi.

İstanbul’da 2017 yılının başından Eylül ayı sonuna kadar gerçekleştirilen konut satış rakamı ise 108 bin 163 olarak kayıtlara geçti. İstanbul’u her zamanki gibi başkent Ankara takip etti. 2017 yılının Eylül ayı içerisinde Ankara’da 13 bin 945 adet konut el değiştirirken İzmir’de ise aynı dönemde satılan toplam konut sayısı 7 bin 575 adet konut satışı gerçekleştirildi.

En Az Konut Şırnak’ta Satıldı 

Eylül ayı içerisinde konut satışlarının en düşük olarak gerçekleştiği ilimiz sadece 28 konutun satıldığı Şırnak oldu. Bu ilimizi 29 konutun satıldığı Ardahan ve 35 konutun satıldığı Hakkâri oldu. İpotekli konut satışı oranlarında da artış yaşanırken ipotekli konut satış oranı yüzde 28,9 olarak açıklandı.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz