Konut kredisi için yasalarda bazı değişikliklerin olmasıyla talepler enerji tasarruflu konutlara yöneldi. Talep artık daha fazla ve oran her geçen gün artış gösteriyor.

BDDK (Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’nun kısa süre önce konut kredisi kullanılması için bazı kanun değişikliği sonrasında enerji tasarruflu konutlar için kredi peşinat sınırını düşürdü. Böylelikle vatandaş artık enerji tasarruflu konutlara yöneldi.

Son haberlere göre; kanunlarda yapılan düzenlemeden önce konut satışlarında en fazla konutun ekspertiz değerinin yüzde 80’ine dek alınabilen konut kredisi ile alakalı yeni düzenlenme yapılınca A sınıfı verimlilik sağlayan konutlar için bu sınır yüzde 80’den yüzde 90’a kadar yükseldi. B sınıfı tasarruflu konutlar içinde yüzde 85’e dek çıkarıldığı belirtildi.

Enerji verimliliği yani tasarrufu bulundurmayan konutlardaki ekspertiz değeri 300 bin TL olan konutlar için vatandaşa en fazla 240 Bin TL kredi sunuluyordu. Kalan 60 Bin TL‘yi ise peşinat ile tamamlamak gerekiyor. Artık yeni düzenlemenin sayesinde A sınıfı tasarruflu 300 Bin TL‘lik konut için vatandaşa 270 Bin TL‘ye kadar konu kredisi verilebiliyor.

Vatandaş Tasarruflu Konutlara Yöneldi!

BDDK’nın değişikliği sonrası vatandaşlar artık tasarruflu konutlara yönelmeye başladı. Tasarruflu konutların satılması mülk sahiplerinin de yüzünü güldürdü. Kredi çeken vatandaşlar 300 Bin TL’lik konut değeri için 30 Bin tL daha fazla kredi çekebiliyor. Yeni yapıların artık tasarruflu A sınıfı verimlilik sağlayacak şekilde üretilmesi bekleniyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz