Dünya genelinde Türkiye, büyük çelik üreticisi konumunda 8. sırada yer alıyor. Daralan iç pazar ve vergilerin artışıyla bir çöküş yaşayan ABD ihracatından sonra, en büyük pazar olarak bilinen Avrupa Birliği’nde de ciddi kayıplar ile karşı karşıya kalmış durumda.

İç pazarını korumak için çelik ürünlerin ithalatına uygulanması beklenen kotalar kısa süre önce uygulandı. AB, hali hazırda olan bir şablona göre ülkemize inşaat çeliğinde ciddi kısıtlamalar koyarak, konuya dahil olan kotalar gereğince AB’ye inşaat çeliği ihracatımız yüzde 60 oranının üzerinde düşmeye başlayacak. Dünya Gazetesi‘nin sunduğu haberde Türk çelik üreticilerinin azalan talepler karşısında mesai saatlerini azalttıkları ve bakım çalışmaları yaparak üretimi azalttığı bu günlerde, AB’nin inşaat alanı içerisinde çeliği Türkiye’ye uygulanan kotalar sonucunda üretim seviyesini bir hayli düşürecek.

797 bin TON Çelik

Eurofer (Avrupa Çelik Birliği) sunduğu veriler neticesinde, 2018 Kasım sonundan itibaren AB Türkiye’den 797 bin ton inşaat çeliği alacak. Bu fatura 2017 yılında ve aynı ay çerçevesinde 400 bin ton olarak biliniyordu. Bu bakımdan AB’nin ülkemizden yapmış olduğu inşaat çeliği alımı geçtiğimiz yıl ilk 11 ay içerisinde yüzde 99 artış göstermişti. Böylelikle ülkemiz AB’nin inşaat çeliği alımında ilk sıralarda boy gösterdiğini düşünebiliriz. ABD’nin sunduğu vergilerden dolayı ve rekabette zorluk çeken diğer ülkelerinde çelik ihracatçısı ülkemiz gibi AB pazarına artık giriş yapmış ve ülkemizin satışı azalmış durumda.

Siz AB’nin uyguladığı bu ekonomik kriz hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz