Açık Çıkma ve Kapalı Çıkma Ne Demek?

 

Birçok kişinin yapılarla ilgili bazı terimlere yabancı olduklarını görmekteyiz. Bu nedenle sizlere açık çıkma ve kapalı çıkma nedir sorusunu cevaplamak üzere bilgi vermek istiyoruz.

Yapı elemanı olarak bilinen açık çıkma ve kapalı çıkma bir binanın döşemelerine uzantı olarak yapılan aynı zamanda derinliğininimar planına veya yönetmeliğine göre belirlenmesi demektir.

Yapılarda belirtilen çıkma, döşemelerin uzantısı olan, parsel dışına taşmayan, bir ucunun serbest olması gereken ve mesnetli olan yapı elemanıdır.  Açık ve kapalı olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Aynı zamanda mesafesi ve sınırı vardır.

Kapalı Çıkma Sınırı

 

Yol cephesinde olan bir parselin parsel dışına taşmayacak şekilde mevcut alan içerisinde en fazla 1,50 metre taşacak şekilde yapılmasına müsaade edilebilir. Yapı yaklaşma sınırı da göz önünde mutlaka bulundurulmalıdır.

Arka ve yan bahçelerdeki parsellere ise 3 metre yaklaşma mesafesi hesap edilerek en fazla 1.50 metre taşma yapılabilir.

Açık çıkma mesafesi ise bitişik olan komşu sınırının 2 metre olmasına uyulması gerekir. Yani 2 metre sınırı aşılmamalıdır.

Zemin katlarda kendi hududuna çıkmamak şartı ile hangi katta yapılacak olursa olsun 0.20 cm sınırını taşırmadan motif çıkma yapılabilir.

Bahçe içerisine yapılacak olan üstü açık teras ve zemin kat giriş merpenleri ile bina cephesinden itibaren genişliği 2.50 metreyi geçmeyecek, tretuar dışına taşmamak ve en alçak noktası tretuar kotundan en az 2.50 metre yükseklikte yapılacak giriş saçakları çıkma olarak kabul görmez.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz