2Açık ihale usulü nedir ve nasıl yapılır? Bugün sizlere açık ihale usulü hakkında bazı merak edilen detaylardan bahsedeceğiz. İşte merak edilenler…

Açık ihale usulü nedir?

Bir işi çoğu istekli arasından en uygun olan şekilde koşul sunan kişiye devretmeye ihale denilmektedir. Açık ihale usulü ise kalkınma ajansları gibi, hizmet ile yapım işi ve satın alma için kanun kapsamında madde 10‘da bazı detaylar bulunuyor.

Herkese Açık İhale Usulü Nedir?

Madde 10’a baktığımızda herkese açık olan bu ihale usulü, ilan yolu ile beyan edilir ve katılım herkese açık olacağı için katılmak isteyen kişilerin teklif verebileceği bir usuldür. Teklifler ise kapalı zarflar içerisinde son teslim saatine dek elden veya iadeli taahhütlü bir şekilde ajansa gönderilir. Posta ile kuryenin gönderim sırasında hizmet gecikmesi olması dikkate alınmamaktadır. Zamanında teslim edilmemiş olan zarflar açılmadan kişilere geri iade edilir. İhale zamanında istekli ile bir pazarlık söz konusu değildir.

Tekliflerde, şartname ve eklerini okuduğunuza ve kabul ettiğinize dair beyan etmeniz ve teklif edilen tutarı rakam ve yazı ile yazılması şarttır. Birbirine uyumsuz olan bilgi ve belgelerin kapalı zarf içerisinde yer almaması ve silinti kazıntı gibi durumlardan oluşması teklifi yapılmamış olarak sayacaktır.

Bu teklifler herhangi bir nedenden dolayı geri alınmıyor. Komisyon tarafından istenilen belge ve bilgiler teminat usulüne uygun bir şekilde isteklilerin mektupları açıldığı an direk değerlendirilmez ve bir tutanak düzenlenerek durum tespit edilir ve dosya kişiye iade edilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz