Ada ve pafta parsel numarası nedir? Ada parsel pafta nasıl bulunur? Ada, belirli bir yolun çevrili imar planlarından meydana getirildiği parsellerin üzerinde ki oluşumlara verilen isimdir. Pafta ise, planı oluştan parçalardan bir tanesi olurken, parsel ise sınırlanmış arazi parçasına verilen isimdir. Peki ada pafta ve parsel numaraları nasıl bulunur?

Ada pafta parsel numarası nasıl bulunur?

Ada genel anlamda dört bir yanı sokak, cadde veya meydan ile demiryolu gibi hatta akarsu ve yapay engellerle çevrilen parseller topluluğuna denmektedir. Pafta ise, planı oluşturan parçalardan sadece bir tanesi olup; parsel ise imar yasalarımıza göre ayrılmış veya sınırlandırılmış olan arazi parçalarına verilen genel isimdir.

Herhangi bir arsanın konumu, tapu kaydı ile pafta ve ada parsel numaraları gibi detaylar sayesinde görülebilir. Kolayca yerinizi bulmak için ada parsel pafta sorgulaması yapmak en basit yoldur. Ada pafta veya parsel sorgulamaları için bulunduğunuz belediyeye müracaat edebilirsiniz. Bunun yanı sıra ise internet üzerinden online bir şekilde ada pafta ve parsel sorgulaması yapmanız mümkün.

Bunların yanı sıra tapu kayıt örneklerini çıkartmak için kadastro müdürü, uygulama alanında herhangi bir çalışma yapmadan hemen önce, uygulanacak olan taşınmazlara ait tapu kayıtlarının çıkarılması için bir personele yetki verir. Uygulama alanında yer alan taşınmazlarda, tapu ve kat mülkiyeti kütüğü gibi özel sicilinde yer alan ili, ilçe ve mahalle köy hatta mevki gibi ada ile parsel numarası gibi birçok kayıt çıkarılır ve yazıcıdan çıktısı alınır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz