Ada mı büyük parsel mi? Ada mı? Parsel mi? Pafta mı? Hangisi büyük? Ada, dört bir yanı sokak, cadde, meydan ve demiryolu gibi hatta akarsu gibi doğal yada yapay engellerle çevrilen parsellerin bütününe denir. Peki pafta nedir? Parsel nedir? Hangisi daha büyük? İşte aradığınız cevaplar…

Ada mı büyük pafta mı?

Ada, dört bir yanı sokak, cadde ve meydan ile demiryolu gibi doğal veya yapay engellerle çevrilen parsellerin bütünlüğüne denir. Belirli bir ölçekteki büyük bir harita, plan yada modeli oluşturmuş olan ayrı parçalardan her birine ise pafta denilmekte.

Pafta bölümlemesi nedir?

Yeryüzünün tamamı yada bir kısmının haritaları yapıldığında, ölçeğe bağlı olarak tüm harita bölgesinin bir paftada göstermek elbette olanaksız oluyor. Bu bakımdan haritası yapılacak olan bölgenin paftalar halinde ayrılması gerekmektedir. Paftalara ayırma işlemi ise rastgele şeklinde değil, belli bir sistem dahilinde ayrılır. Bu sistem pafta bölümlemesi yada pafta indeksi adıyla bilinir.

Pafta boyutları ise ölçeğe göre belirlenmiş olan sabit enlem ve boylam farkları olarak alınmalıdır. Pafta boyutları enlem ve boylam farkınca küre yüzeyinde sabit durumdadır. Harita düzleminde de pafta boyutları, projeksiyon çeşidine göre ve beraberinde yerdeki konuma da bağlı olarak farklı şekillerde konumlandırılabilir.

Sizlerinde aklına pafta parsel veya ada bakımından bir durum takılırsa, alt kısımdan yorum yazarak bizlere soru, görüş veya önerilerinizi belirtebilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com






_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz