Ada Pafta Parsel Nedir?

Emlak sektörünün en çok kullanılan terimleri arasında yer alan ada, pafta ve parsel terimleri çok duyulmasına rağmen anlam olarak fazla kişi tarafından bilinmemektedir. Peki, ada, pafta ve parsel nedir?

Ada Nedir?

En basit ifade ile parseller topluluğuna ada adı verilmektedir. Farklı imar planlarının dahil olduğu, belirlenen alanlar ve yollar ile çevrelenen, parsellerin üzerinde bulunan akarsu, sokak ve demiryolu gibi tüm oluşumları nitelendiren inşaat ve emlak terimidir.

Pafta Nedir?

Dilimize Farsçadan geçen kelimeler arasında yer alan Pafta büyük haritadaki plan ve modelleri oluşturan küçük parçaların her birine verilen isimdir. Arazilerin özel olarak geliştirilen teknik usuller ile ölçülerek belli oranlarda küçültülmesi yöntemi ile çizilen haritadır. Bu haritalar harita mühendisleri tarafından çizilmekte olup ardından çizilen harita bağlı olduğu kurumca onaylanmak zorundadır.

Parsel Nedir?

İmar Kanunu içerisinde yer alan 18. Madde kapsamında yapılan açıklamaya göre parsel “ayrılıp sınırlanmış arazi parçası” olarak tanımlanmaktadır. Belirlenen parselin sahibi tek bir kişi olabileceği gibi birden fazla kişide olabilir. Yine bu kişiler özel kişiler olabileceği gibi kamu, kuruluş ya da vakıflarda olabilir. Parsellerde kendi aralarında imar parseli ve kadastro parseli olarak iki ana gruba ayrılmaktadır.

İmar Parseli: İmar adaları içerisinde yer alan kadastro parsellerinin imar planı ve imar mevzuatı esaslarına göre düzenlenmiş hallerine imar parseli adı verilir.

Kadastro Parseli: Kadastro yapıldığı an kadastro adaları içerisinde yer alan mülkiyeti tescillenmiş olan parsellerdir.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz