İstanbul’un en turistik bölgelerinden biri olan ve tarihi dokusu ile dikkat çeken Adalar yeni imar planı tartışmaları ile yeniden gündemde. Adalar Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir

Adalar İçin İdam Kararı Tepki Topluyor
İstanbul’un en turistik bölgelerinden biri olan ve tarihi dokusu ile dikkat çeken Adalar yeni imar planı tartışmaları ile yeniden gündemde. Adalar Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin onaylayarak bir üst kurula yönlendirdiği yeni imar planı son aşama olarak Koruma Kurulu kapısında bekliyor. Eğer Koruma Kurulu da yeni düzenlemeyi onaylarsa Adalar’ın nüfusu büyük bir hızla katlanarak artacak, doğal sit alanları ve arkeolojik yapıların geleceği tehlikeye girecek.
 
Adalar 1/ 1000 Ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı Onaylanır Mı?
Yeni değişiklikleri barındıran Adalar imar planı hem Adalar Belediyesi hem de İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından onaylandı. Yeni imar planının hayata geçirilmesi için en son işlem olarak 5 Numaralı Koruma Kurulu tarafından da onaylanması gerekiyor. Kurul imar planını onaylarsa yeni planda yer alan tüm değişiklikler hayata geçirilecek. Kurulun yeni plan üzerinde görüşmeleri devam ederken birkaç değişiklik yapılsa dahi kuruldan onay alarak geçmesine kesin gözü ile bakılıyor. 
Adalar’da Nüfus Katlanarak Artacak!
Yapılan değişikliklerin hayata geçmesi durumunda en fazla olduğu dönemde dahi 14 bin sınırını aşamayan Adalar nüfusu 76 bin kişiyi geçecek. Yeni planda en çok eleştirilen konuların başında ise kıyı kenar çizgisi paftasına yer verilmemesi oluyor. Bu pafta kullanılmadığı için Adalar sahillerinin yağmalanması kaçınılmaz bir son olarak öne çıkarken yine Adalar sınırlarında bulunan tarihi yapılar, SİT alanları ve tescilli yapılar içinde hiçbir sınırlandırıcı ibareye de koruma amaçlı bir sınırlandırma getirilmiyor. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.