Adi Konkordato Nedir Talebi Nereye Yapılır?

 

Ülkemizde yaşanmakta olan ekonomik savaş nedeni ile aslında konkordato konusu oldukça gündemi kapsamış olup, özellikle işletmeler için büyük konu olmuştur. Buna göre konkordato hakkında birçok soru da tabi ki beraberinde gelmiştir. Buna göre ise konkordato nedir, adi konkordato nedir, talepleri nereye yapılır gibi merak edilen pek çok soruya sizler için yanıt aradık.

Konkordato, Borçlu olan bir kişi alacaklarının belli bir kısmından yani üçte ikilik kısmını bağlayan ve alacaklarının yüzdelik belli kısmından da vazgeçerek alacağı olan kişi ile anlaşma sağlayarak borçlarda taksitlendirme, vade uzatma gibi yöntemlere denmektedir.

İcra ve İflas Kanunu ise adi konkordato hakkında bilgiler paylaşmakta olup, buna göre ise aslında konkordato ile aralarında çok fazla bir fark yoktur.

Konkordato Talebi Nereye Yapılır?

 

Bir borçlu konkordato hükümlerinden yararlanmak istiyor ve bunun için konkordato talebi oluşturmak istiyor ise icra mahkemelerine dilekçe vermesi ile işlemleri başlatmalıdır. Dilekçenin yanı sıra konkordato projesi de vermesi gerekir. İflas talebi eşiğinde olan her alacaklı ise bir dilekçe yazarak icra mahkemelerince borçlu hakkında konkordato talebinde bulunabilir ve işlemlerin başlamasını isteyebilir. Konkordato talebinde icra mahkemeleri eğer ki uygun görürler ise borçlu olan kişinin mal varlığının muhafaza edilmesi için tedbir emredebilir. Eğer ki konkordato talebi ret gelir ise bu kararın ardından 10 gün içerisinde borçlu olan kişi veya alacak sahibi kararı temyiz edebilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz