Adi Şirketi Nedir

Adi şirketi, şirket türlerinden en basit olanıdır. Adi şirketi, sahibinden ayrı ve farklı bir varlığı bulunmayan şirketlere denilmektedir. Adi şirketi borçlar kanununa tabi olmaktadır. Adi şirketlerinin tüzel, yani tek bir şahıs kişiliği bulunmamaktadır. Bu nedenden dolayı kendilerinin olan mal varlıkları üzerinde ortak olan kişilerin ortaklaşa mülkiyeti vardır.

Şirketle ve şirketin sahip olduğu mal varlıkları ile ilgili olan hukuki işlemlerde ve durumlarda şirket ortaklarının tümü ile bağlantı halinde hareket etmek zorundadırlar. Adi şirketi sözleşmesi herhangi bir duruma ve şekle bağlı olmamaktadır.

Fakat ortaklardan birine anamal olarak getirilen değer, devir edilmesi ve tasarrufu bir duruma ve şekle bağlı olduğu durumlarda, Borçlar Kanununda var olan şekil şartlarının yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu durumu daha rahat anlamak için bir örnek vermek gerekirse;

Ortaklardan bir tanesi anamal(sermaye) olarak ortaklık için bir taşınamaz mülkiyetini taahhüt etmiş ise, Medeni Kanuna göre, gayrimenkullerin devri tapu siciline kayıt yaptırılarak onaylanacağı gibi, bu taşınamaz malın adi şirket adına, yani tüm şirket ortakları için tescil edilmesi gerekmektedir. Bu durumdan farklı bir işlem sonucunda sermaye koyma borcu işlemi yerine getirilmemiş olacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz