Adım Adım Riskli Bina Tespiti

Riski binaların tespit edilmesi sayesinde, kentsel dönüşüm için gerekli olan şartlar sağlanmış olur. Riski bina raporu alınmasının ardından, binanın durumu belgelenebilir hale geldiğinden dolayı başvuru yapabilme zemini de oluşur. Kentsel dönüşümden yararlanmak isteyen her bina sahibinin, riskli bina tespiti yaptırması zorunludur.

Adım Adım Riskli Bina Tespiti için Neler Yapılmalı?

1-Binanın risk teşkil ettiğinin tespit edilebilmesi için, öncelikli olarak başvuru yapılması gerekir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, il özel idareleri, belediyeler veya bakanlığın yetki verdiği kurumlara riskli bina tespiti için başvuru gerçekleştirilebilir.

2-Risk durumuna sahip olan binalar, Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar kapsamında değerlendirilerek tespit edilir.

3-Riske sahip olduğunun raporlanarak tespit edilmesinin ardından, binalar Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne bildirim gerçekleştirilir.

4-Binalar için oluşturulan rapor Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’nde incelenerek, eksik veya yanlış olup olmadığına bakılır. Raporun onaylanmasının ardından, ilgili tapu müdürlüklerine bildirilmeleri tamamlanarak riskli bina tespiti işlemleri tamamlanır.

Riskli Bina Tespiti için Başvuru Yeterli midir?

Riski bina raporunun alınabilmesi için kişiler veya yasal temsilcileri, belirtilen resmi kurumlara başvuru yapmalarının ardından başka hiçbir işlem yapmadan tespit sürecini başlatabilmekte olanağına sahiptirler. Riskli bina tespit işlemi süresi boyunca ekstra ücret talep edilmemektedir. Binalarda risk olduğunun görülmesi sayesinde kentsel dönüşüm projesine binanın dâhil edilebilmesine yönelik olarak oluşturulan raporun kullanılabilmesi olanağı bulunur.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz