Beton ve donatı arasında gerçekleşen olaylar nedeniyle şekil değişimi karşımıza çıkıyor ve bu şekil değişimi iki farklı malzemenin gerilmesi ve gerginleşmesi nedeniyle oluşuyor. Ka

Adrenas Nedir Adrenasın Tanımı
 
Beton ve donatı arasında gerçekleşen olaylar nedeniyle şekil değişimi karşımıza çıkıyor ve bu şekil değişimi iki farklı malzemenin gerilmesi ve gerginleşmesi nedeniyle oluşuyor. Kayma meydana gelmeden gerçekleşen bu gerilme ve gerginlik durumuna inşaat sektöründe aderans adı veriliyor. İlk etapta olumsuz bir durum gibi görünse de aslında olması gereken ve olumlu bir şekilde fayda sağlayan bir olay olarak karşımıza çıkıyor. Bu gerilme ve esneme ile birlikte iki malzeme de birbirine daha yakın hale geliyor ve aşınma daha zor hale geliyor. Kayma ve gerilme nedeniyle meydana gelen bu durumda yapılar arası mesafe de belli oranda netleşiyor ve bu mesafe inşaat çalışmalarında büyük kolaylık sunuyor ve ek olarak da büyük fayda sağlıyor. 
Gerileme bileşkesi olarak da bilinen bu durumun iki farklı üründe meydana gelen hasardan kaynaklandığı karşımıza çıkıyor ancak bu durum olumlu bir şekilde sektörde yerini alıyor. Karmaşık bir gerilme durumu da olsa iki malzemenin birlikte ve aynı anda kullanılmasına imkan sağladığı net bir şekilde görülüyor. 
Ağır beton ve akıcı dolgu betonlarda meydana gelen bu durum için sektördekiler yapının kalitesine ve daha dayanıklı olmasını tavsiye ediyor. Kullanım bakımından akıcı dolgu betonlar çok daha kullanışlı ve faydalı olarak lanse ediliyor. Akıcı dolgu sayesinde aderans durumunun daha kolay bir şekilde gerçekleşeceği yapı türleri arasında yer aldığını da belirtmek gerekiyor. 
Farklı beton yapılarında da meydana gelen bu durum, ekstra bir gerilme olmadığı takdirde olumsuz bir durum olarak karşımıza çıkmıyor. İki farklı malzemenin daha yakın durması ve daha rahat bir şekilde kullanılması için bu olayın muhakkak gerçekleşmesi gerekiyor, bunu da detaylar arasında belirtmiş olalım.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.