Adres beyanı nasıl ve nereden yapılır? İkamet kelimesi anlam bakımından bir yerde sürekli kaldığınız olarak ifade edilir. İkamet değişikliğinde ise bir adresden diğer bir adrese taşınmanız olarak ifade edilmektedir. Bu değişikliğin ise bildirilmesi zorunludur. Peki adres beyanı nereye yapılır? Adres değişikliği yaparken hangi belgeler istenir?

İkamet değişikliği bildirimi yapmanın kesinlikle mecburi olduğunu belirtelim. İkamet adresinizi değiştirdiğiniz bu işlemi mutlaka bildirmeniz gerekiyor. Bildirilmediği taktirde ceza ödemeniz gerektiğini söyleyelim. Peki ikamet değişikliği nasıl yapılır? Bu değişiklik nereye bildirilir? Hangi belgeler istenir?

İKAMET DEĞİŞİKLİĞİ NEREDEN YAPILIR?

Adres beyanı yapmak istiyorsanız eğer, iki alternatifimizin olduğunu belirtelim.

İlk seçenek, bulunduğunuz nüfus müdürlüğüne gidip bildirmek. Bunun için tabii ki öncelikle bağlı olduğunuz Nüfus Müdürlüğünü http://adres.nvi.gov.tr internet adresinden sorgulama yaparak öğrenmek.

E DEVLET İLE ADRES DEĞİŞİKLİĞİ NASIL YAPILIR?

Uzun yıllardır vatandaşların bilgileri veritabanlarında kaydedilmekte olup, ikamet değişikliği işleminin e devlet sistemi üzerinden yapılması için mobil imzanızın veya elektronik imzanızın olması şart. Bunlar olmadan adres değişikliği internet üzerinden yapamazsınız.

ADRES DEĞİŞTİRİRKEN İSTENEN BELGELER

Adres değiştirmek istediğiniz zaman, yapacağınız başvuru sırasında sizden konutunuza ait, fatura, elektrik, su ve telefon gibi birçok fatura kabul edilmektedir. Bunla beraber abonelik sözleşmesi veya kira sözleşmesi gibi belgeleri de yanınızda götürebilirsiniz. Beyan ettiğiniz adres boş bir ev ise herhangi bir belge istenmemektedir. İkamet değişikliğinden sonra size verdikleri belgeyi muhtara bildirmek zorunlu bir işlem olmayıp, bildirmeniz de fayda olduğunu söyleyebiliriz.

İKAMET DEĞİŞİKLİĞİ BİLDİRİM SÜRESİ VE CEZASI NEDİR?

Adres değişikliği bildirme süresi 20 gündür. Aksi taktirde 50 TL ve 1000 TL olarak farklı cezalar uygulanmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz