Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?

 

Adres değişikliği olarak belirttiğimiz konu aslında ikametgâh alınması olarak tanımlanan bir uygulamadır. İkamet demek bir yerden başka bir yere taşınılması durumunda nüfus müdürlüğüne nerede oturduğunuza dair bilgi vermeniz anlamına geliyor. Peki, adres değişikliği nasıl yapılır?

Adres Değişikliği Bildirilmesi Zorunlu mu?

 

Türkiye Cumhuriyeti Yasaları gereği bir kişinin mevcut bildirdiği adreste artık kalmama gibi durumu olursa ve başka bir yerde oturma ya da başka bir şehre yerleşme gibi durumlarında nüfus müdürlüğüne adres değişikliğini bildirmesi zorunludur. Eğer bildirilmemesi durumunda para cezası uygulaması yapılmaktadır. Peki, adres değişikliği E-Devlet ’den yapılır mı?

Adres değişikliği bildirimi E-Devlet sistemi üzerinden E-imza ile yapılabiliyor. Ayrıca bulunduğunuz veya yeni yerleşmiş olduğunuz şehrin hangi ilçesindeyseniz nüfus müdürlüğüne giderek de ikametgah değişikliğini bildirebilirsiniz. Bunun için nüfus cüzdanınızın yanınızda olması yeterli olabiliyor. Ayrıca yeni taşınmış olduğunuz mahalledeki muhtarlığa giderek de yeni adresinizin bildirimizi yapabilmektesiniz.

Adres Değişikliği İçin Gerekli Evraklar

 

Öncelikli olarak yeni taşındığınız konut boş ise herhangi bir evrak istenmeyebiliyor. Ancak daha önce belirtilen konutta başkaları ikamet etmiş ise; elektrik faturası, su faturası, doğalgaz abonelik sözleşmesi veya kira sözleşmesi gibi evrakları yanınızda götürmenizde fayda olacaktır. Nüfus müdürlüğünden istenebilecek evraklar genelde bu şekilde olmaktadır. İşlemlerin tamamlanmasının ardından size verilecek olan belgeyi muhtarlığa vermenizin bir zorunluluğu yoktur.

Eğer bir başkası ile birlikte aynı konutta oturma gibi talebiniz varsa ve bu kişi eşiniz veya birinci derece akrabanız değilse aynı konut içerisinde birlikte kaldığınıza dair muhtardan veya site yöneticisinden yazılı evrak almanız gerekebilir.

 

 

 

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz