Adres İkametgah Değişikliği Nasıl Yapılır?

Ikametgah adresini nasıl değiştirebilirim? E-Devlet Girişiyle Adres Değişikliği Yapımı ile alakalı bilgilere aşağıdan ulaşabilmeniz mümkün.Bir ikamet yeri, birinin yerleşim amacıyla oturduğu bir yer demektir. Yerleşim yerinden taşınan insanlar ikametlerini bir kez daha taşımalıdırlar. Yani, “Evinizin İkametgahını nasıl değiştirebilirsiniz” İşte cevap.

Şayet bir yerden başka bir yere adresinizi değiştirdiyseniz burada ikametgah değişikliği yapmanız gereklidir. Adres değişikliğini resmen bildirmesi şartı aranır. Bildirim 20 gün içinde yapılmalıdır. Bu süreç ya Nüfus Müdürlüğü ya da e-devlet aracılığıyla yapılabilir. Adres değişikliği işlemi, e-devlet uygulamasıyla yapılan tüm işlemlerin kadar kolay gerçekleştirilir.

İkametgah Değişikliği Yapmazsam Ceza Yermiyim?

Bu süreç 5490 Nüfus Hizmetleri Kanununun 48 inci maddesi uyarınca vatandaşların adres bilgilerini sağlıklı ve güncel tutmak için yapılır. Vatandaşlar, adres değişikliği yapmazlarsa 480 TL ceza ödemelidir zamanında deklarasyon. Vatandaşın beyanının yanlış olduğu tespit edilirse ceza daha da artırılır ve 963 TL‘ye yükselir.

E-Devlet Adresinden Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?

Adres değişikliği işlemleri e-Devlet yoluyla oldukça kolaylıkla yapılabilir. Adres Bildirimine, Nüfus Genel Müdürlüğü’ndeki Adres Değiştirme Bildirimi sayfasına giderek e-devlet girerek erişebilirsiniz.Bu çevrimiçi serviste belirtilen adımları takip etmek zorundasınız. Devlete girme şansınız yoksa gerekli işlemleri kurumlar vasıtasıyla yapabilirsiniz.

E-devlet şifresi ile ikamet adresinizi güncellemek için bağlantıyı tıklayın.

Adres değişiklikleri Nüfus Müdürlükleri tarafından yürütülmektedir.
İkamet adresinizi değiştirmek için, taşınıdığınız il nüfus müdürlüğüne gitmeniz ve bir adres bildirimi yapmanız gerekir. Nüfus Müdürlüklerine yapılan başvuruda beyan edilen adres boş konut ise, sertifikaya gerek yoktur. Bununla birlikte, önceden ilan edilmiş bir adres birlikte oturması gerekçesiyle başka bir kişi tarafından ilan edilirse, ilgili kişi o caddede oturan kişiye başvurmalıdır.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz