Bilindiği üzere kira sözleşmeleri yıllık olarak yapılmakta olup sözleşmenin yenilenmesi durumunda belirli oranlarda kira artış oranları uygulanmaktadır. 2017 yılının Ağustos ayında

Ağustos 2017 Kira Artış Oranları Açıklandı
Bilindiği üzere kira sözleşmeleri yıllık olarak yapılmakta olup sözleşmenin yenilenmesi durumunda belirli oranlarda kira artış oranları uygulanmaktadır. 2017 yılının Ağustos ayında gerçekleşecek olan yenilemelerde uygulanacak olan oranlar açıklandı. 
Yenilenen Kira Sözleşmesi Zam Oranları Belli Oldu 
Konut kira sözleşmesi için uygulanacak olan zam oranı olarak Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan yeni oran yüzde 10,94 olarak açıklanırken bu zam en üst sınır olarak uygulanacak. İşyeri kira sözleşmeleri için ise kira sözleşmelerinde belirlenen bir oran bulunuyorsa bu oran uygulanacak böyle bir oran yazılmadı ise işyeri sahibi zam oranı belirlenmesi hususunda kendi istediği bir oranı uygulama hakkına sahip olacak. Bu nedenle kira sözleşmelerinde mutlaka kira sözleşmesinin yenilenmesi durumunda uygulanacak olan oranın belirtilmesi gerekiyor. 

Kira Artış Oranına İtiraz Nasıl Yapılır?
Kirası yasal olarak belirlenen bu sınırdan daha yüksek miktarda arttırılan kişiler için kira artışına itiraz davası açma hakkı bulunuyor. Bunun için kira bedeli tespit davası açılırken bilirkişi tarafından yapılan değerlendirme sonrası mülk sahibi tarafından istenen kira bedelinin revize edilmesi söz konusu olabiliyor. Kira artışına itiraz davası kiralamaya söz konusu olan taşınmazın adres olarak bağlı olduğu Sulh Hukuk Mahkemelerine açılmaktadır. Mahkeme tarafından yazılan kira artışına itiraz dilekçesi incelenmekte ve bilirkişi atanarak değerlendirme yapılarak gerçek kira bedeli belirlenmek üzere dava sonuca bağlanmaktadır. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.