Ağustos 2018 TEFE TÜFE Oranları

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ev sahipleri ve kiracılar tarafından büyük bir merakla beklenen TEFE TÜFE rakamlarını açıkladı. Açıklanan rakamlar ile beraber Ağustos 2018 dönemi için uygulanacak olan kira zam oranı da belirlenmiş oldu. Peki, Ağustos kira zam oranı kaç oldu, ev sahipleri kiracılarına ne kadar zam yapacak?

Temmuz 2018 Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi

Bilindiği üzere ülkemizde kira zam oranları her ay TÜİK tarafından açıklanan ÜFE oranları üzerinden hesaplanmaktadır. ÜFE oranları içerisinde yer alan 12 aylık ortalama açıklandığı ay için uygulanacak olan kira zam oranı olarak uygulanır. Örneğin Temmuz 2018 ÜFE oranları 3 Ağustos 2018 tarihinde açıklanmış olup Ağustos 2018 zam oranı olarak uygulanacaktır. Açıklanan rakamlara göre Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi ÜFE 12 aylık ortalaması Temmuz ayında 17,41 olarak belirlenmiş olup bu oran aynı zamanda Ağustos kira zammı olarak uygulanacaktır.

Son 8 Ayın En Yüksek Zammı Ağustos Ayında Yapıldı!

Açıklanan 12 aylık ÜFE ortalaması 17,41 olarak duyurulurken aynı zamanda son 8 ayın en yüksek kira artış oranı olarak kayıtlara geçti. Yüksek olan oran ev sahiplerinin yüzünü güldürürken Ağustos ayında kira sözleşmesi süresi dolduğu için kirasına zam yapılacak olan kiracıları ise üzdü. Bilindiği üzere imzalanan kira sözleşmesinde zam için herhangi bir ibare bulunmuyorsa bu durumda ev sahibi ÜFE 12 aylık ortalama kadar zam yapma hakkına sahip bulunuyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz