Enflasyon oranları Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafınca kısa süre önce açıklandı. Bu bakımdan Ağustos 2019 için kira artış oranları da belli olmuş oluyor. İşte merak ettiğiniz detaylar…

Hazırlanan orta vadeli ekonomi programı sizlerinde bildiği gibi Eylül ayı içerisinde açıklanmıştı. Bu ekonomi paketi gereğince kira zam oranları Üretici fiyat endeksine göre değil, tüketici fiyat endeksine göre hesaplanacak.

Yapılmış olan tüm bu değişiklik, kanun kapsamında TÜFE 12 aylık ortalama değişimleri ele alınarak, kira sözleşmeleri ile yada kira sözleşme yenilemelerinde uygulanması gerekiyor. Enflasyon oranları ise TÜİK tarafınca her ay duyuruluyor.

2019 Ağustos ayı kira artış oranları ne kadar?

Konu veya iş yeri kira sözleşmelerini bu ay içerisinde yenileyecek olanlar ne kadarlık bir zam yapacakları artık belli oldu. TÜFE aylık yüzde 1,36 oranında artış kaydetti. Yurt içi üretici fiyat endeksine baktığımızda ise aylık yüzde 0,99 oranında azalış kaydetti.

TÜFE’de 2003=100 yani 2019 yılı Temmuz ayından bir önceki aya oranla yüzde 1,36 ve önceki yılın Aralık ayına oranla yüzde 6,44 oranında ve önceki yılın ayı ayına kıyasla yüzde 16,65 olurken, son 12 aylık ortalamaya göre yüzde 19,91 artış kaydetti.

Yurt içi üretici fiyat endekş Yi-ÜFE, bu yıl Temmuz ayından bir önceki aya oranla %0,99 düşüş ve önceki yılın Aralık ayına oranla yüzde 7,02 oranında hatta bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 21,66 ve son olarak 12 aylık ortalamaya göre yüzde 32,34 oranında artış kaydetti.

Bu bakımdan zam yüzde 19,91 oranında yapılacak.

Hesaplama örneği
Mevcut kira bedeli: 1000 lira
Zam oranı: yüzde 19.91
Zam bedeli: 199 lira
Zamlı kira bedeli: 1.199 lira

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz