Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen değerlendirme sonrasında Konut Fiyat Endeksi verileri açıklandı. Açıklanan verilere göre Hedonik Konut Fiyat Endeksi Ağustos ayında bir ö

Ağustos Ayında Hedonik Konut Fiyat Endeksi Yükseliş Gösterdi
Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen değerlendirme sonrasında Konut Fiyat Endeksi verileri açıklandı. Açıklanan verilere göre Hedonik Konut Fiyat Endeksi Ağustos ayında bir önceki aya göre yükseliş göstererek yüzde 208,87 seviyesine ulaştı. Ağustos ayında yaşanan artış bir önceki aya yüzde 0,48 olarak gerçekleşti. 2016 yılının aynı dönemine göre kıyaslandığında yaşanan artış yüzde 9,42 olarak açıklanırken aynı dönem içerisinde reel olarak yüzde 1,14 oranında düştü. 
3 Büyük Şehirde Metrekare Fiyatları Ne Oldu?
Türkiye’nin en büyük 3 ili olarak sıralanan İstanbul, Ankara ve İzmir’de incelenen Hedonik Konut Fiyat Endeksi verileri değerlendirildiğinde son derece ciddi sonuçlar ortaya çıktığı görüldü. Ağustos ayı verileri dikkate alındığında bir önceki aya oranla İstanbul’da endeks yüzde 0,14 oranında düşüş yaşanırken Ankara’da ise yaşanan bu düşüş yüzde 0,09 olarak gerçekleşti. 
Diğer iki büyük ilin tersine ise İzmir’de yüzde 1,33 oranında artış yaşandığı görüldü. Bir önceki yılın aynı dönemine göre kıyaslandığında ise 3 ilde de artış yaşandığı görüldü. Bu artış İstanbul’da yüzde 5,88 oranında, Ankara’da yüzde 7,72 oranında ve İzmir’de yüzde 16,12 oranında gerçekleşti. 
Fiyat Endekslerinde Yükseliş Devam Edecek Mi?
Sektör için önemli değerlendirme kriterleri arasında yer alan Hedonik Konut Fiyat Endeksi fiyat değişimlerinde meydana gelen değişimlerin takip edilmesi açısından büyük önem taşıyor. Yıl sonuna doğru bu artışın devam edip etmeyeceği ise büyük bir merak konusu oldu. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.