Türkiye İstatistik Kurumu konut satışları ile ilgili olarak Ağustos ayı verilerini açıkladı. 2017 yılının Ağustos ayı içerisinde gerçekleşen toplam konut satışı 120 bin 198 konut s

120 Bin 198 Konut Ağustos Ayında Satıldı 
Türkiye İstatistik Kurumu konut satışları ile ilgili olarak Ağustos ayı verilerini açıkladı. 2017 yılının Ağustos ayı içerisinde gerçekleşen toplam konut satışı 120 bin 198 konut satışı gerçekleştirildi. Türkiye’de en çok konut satılan ilimiz Ağustos ayında da İstanbul oldu. İstanbul’da toplam satılan konut sayısı 18 bin 696 adet olarak açıklandı. En az konut satılan ilimiz ise sadece 13 konutun el değiştirdiği Hakkâri oldu.
 
Konut Satışları Artmaya Devam Ediyor 
Türkiye genelinde gerçekleştirilen konut satışları Ağustos ayında artmaya devam ediyor. 2016 yılının Ağustos ayına oranla 2017 yılında gerçekleşen konut satışlarında yüzde 4,7 oranında artış yaşandı ve toplamda satışı gerçekleştirilen konut sayısı 120 bin 198 olarak belirlendi. Satışı gerçekleştirilen bu konutlardan 38 bin 743 tanesi ipotekli konut satışları oluştururken ikinci el konut satış rakamı ise 63 bin 700 olarak açıklandı. En çok konut satılan il yine İstanbul olurken ikincilik koltuğunda 12 bin 630 konut satışı ile Ankara yer alırken 6 bin 838 konutun satıldığı İzmir ise üçüncü oldu. 
Yabancılara Konut Satışı Yükselmeye Devam Ediyor 
Verilen teşvikler sayesinde yabancılara konut satış rakamları yükselmeye devam etti. Yabancılara konut satışı Ağustos ayında 2017 yılında bir önceki yılın aynı ayına oranla yüzde 11,4 oranında artış gösterdi. Yaşanan artış ile beraber yabancılar Türkiye’den Ağustos ayında 1.684 konut satın aldı. En çok konut alan yabancılar Iraklılar olurken bu ülkeyi sırası ile Suudi Arabistan ve Rusya izledi.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.