Ahşap Yapı Ruhsatı Nasıl Alınır?

Ülkemizde son yıllarda betonarme yapılar daha ağırlıklı olarak tercih edilse de halen pek çok Avrupa ülkesinde ve Amerika’da ahşap yapılar kullanılmaktadır. Bu nedenle ne yazık ki ülkemizde hala özel çalıştırmalar ile belirlenen ahşap yapı standardı bulunmamakta olup genelde uygulanan standartlar Amerika’nın ya da Avrupalı ülkelerin belirlemiş oldukları standartlardır. Çok tercih edilen bir yapı türü olmamasına rağmen bir yapı ahşap olarak yapılıyor olsa dahi mutlaka ruhsat alınması zorunludur. Peki, ahşap yapı ruhsatı nasıl alınır?

Ahşap Yapıya Ruhsat Almak Zorunlu Mudur?

İnşa edeceğiniz her yapı için ruhsat alınması yasal zorunluluktur. Bu nedenle ahşap yapılar içinde ruhsat alınması kesinlikle zorunludur. Ancak betonarme yapılardan farklı olarak genelde ahşap yapılar tek katlı ve daha küçük yapıldıkları için ödenmesi gereken ruhsat harcı daha düşük olmaktadır.

Ahşap Yapı Projesi Çizilmesi Gerekir Mi?

Evet yaptıracağınız ahşap yapı içinde proje çiziminin gerçekleştirilmesi zorunludur. Ahşap yapılar ile betonarme yapılar kıyaslandığında her iki yapı türünün de birbirine karşı avantajlarının ve dezavantajlarının olduğu görülmektedir. Ülkemizde hala ahşap yapı standartlarının tam olarak oturmaması ve yetişen mühendislerin betonarme yapı eğilimleri nedeni ile ahşap yapıların tercih oranı son derece azdır. Genelde tek katlı olarak inşa edilmeleri ahşap yapıları çok daha avantajlı hale getirirken buna ek olarak bu yapıların görüntüleri çok daha estetiktir. Ancak betonarme yapıların çok daha uzun ömürlü olması ve bakımlarının daha kolay olması tercih edilirliklerini arttırmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz